بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 13 اسفند 1397

نشست خبري دومين همايش ملي قرآن کريم و هنر

  • کد خبر: 101716
  • تعداد مشاهده خبر: (622)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

نشست خبري دومين همايش ملي قرآن کريم و هنر، ظهر شنبه يازدهم اسفندماه در مدرسه اسلامي هنر برگزار شد.
در اين نشست که با حضور خبرنگاران رسانه هاي مختلف همراه بود، حجت الاسلام دکتر عليرضا قائمي نيا - دبير علمي همايش قرآن کريم و هنر - در ابتدا به ارائه گزارشي از مقالات سفارشي و فراخواني در اين همايش پرداخت. طبق توضيحات ايشان، 28 مقاله از طريق فراخوان به دبيرخانه همايش ارسال شده که پس از داوري، 6 مقاله پذيرفته شده است. همچنين 17 مقاله هم به اساتيد و صاحب نظران سفارش داده شده که 11 مورد از آنها بطور خلاصه در روز برگزاري همايش، ارائه خواهند شد.
دکتر قائمي نيا با اشاره به محورهاي محتوايي پنجگانه، ارزش و تمايز ويژه اين همايش را در فراهم آوردن بستر نظري براي هنر ديني با محوريت مفاهيم و فضاي قرآن کريم توصيف کرد که به بيان وي، تاکنون در مباحث حکمي و نظري در باب هنر ديني، محوريت نداشته است.
دبير علمي همايش در ادامه افزود: مقالات پذيرفته شده در اين همايش، داراي رتبه علمي پژوهشي با تاييد پايگاه استنادي ISC هستند و در اين پايگاه نمايه خواهند شد.
همچنين حجت الاسلام دکتر نواب - مدير مدرسه اسلامي هنر - در اين نشست خبري ابتدا به تحول ديدگاه مستشرقان و محققان غربي درباره مطالعات اسلامي اشاره کرد که از از نگاه تنگ نظرانه و براساس ذهنيتهاي غربي در ساليان پيشين، به نگاهي واقع گرايانه تر و مراجعه به متون و محققان اصيل تر تغيير پيدا کرده است.
ايشان در ادامه، هدف مدرسه اسلامي هنر در همايش قرآن کريم و هنر را \"تقويت ارتباط و گره هاي نظري دين و هنر\" معرفي کرد که اين بار با تکيه بر مهم ترين منبع اسلامي - قرآن کريم - صورت مي گيرد.
مدير مدرسه اسلامي هنر در انتها از مرکز توسعه پژوهشهاي قرآني وزارت علوم - بعنوان حامي همايش - و مراکز علمي مانند پايگاه استنادي ISC، دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه اديان، جامعة المصطفي، دانشگاه باقرالعلوم و... به عنوان همکاران علمي همايش تشکر و قدرداني کرد.
همايش قرآن کريم و هنر در تاريخ پنجشنبه از ساعت 9 تا 17 و در سالن سينما آيه مدرسه اسلامي هنر برگزار خواهد شد که شماري از اساتيد برجسته و هنرمندان صاحب نام در آن به ارائه مقاله خواهند پرداخت.
همچنين نمايشگاهي از اصل آثار هنرهاي قرآني منتخب که از مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري تهران امانت گرفته شده، در محل نمازخانه مدرسه اسلامي هنر برقرار خواهد بود.