بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 21 آذر 1397

تجديد چاپ دو کتاب بنياد سينمايي فارابي

  • کد خبر: 101554
  • تعداد مشاهده خبر: (871)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

کتاب‌هاي «فيلمنامه‌نويسي پيشرفته» به نويسندگي ليندا سيگر و «نما به نما: کارگرداني فيلم از تصور ذهني تا تصوير سينمايي» به نويسندگي استيون دي‌ کاتز با ترجمه‌هايي از محمد گذرآبادي از سوي انتشارات بنياد سينمايي فارابي به چاپ رسيد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، کتاب «فيلمنامه‌نويسي پيشرفته» به تحليل و بررسي برخي فيلم‌ها مي‌پردازد و درباره آن‌ها به سؤالاتي مانند: مؤثر بودن آن‌ها، کارکرد بهتر تکنيک آن‌ها پاسخ مي‌دهد.
در فصل اول اين اثر نيز مؤلف به ساختارهاي متفاوت در يک قصه واقع‌گرا پرداخته و در فصل دوم در مورد خلق سکانس، خلق رشته پيوند به کمک ايده، مکان و شي‌ء و درک اطلاعات ميان‌برش‌هاي بحث مي‌کند.
در فصول بعدي به ترتيب به ساختن صحنه‌هاي مختلف، چرخش‌ها و عطف‌ها، نظام‌هاي بصري، هدف دروني، طراحي منحني تحول، گفت‌وگو و ريتم و... اشاره مي‌کند.
«نما به نما» نيز کتابي کامل درباره تکنيک‌هاي سينمايي و عناصر سبک‌گرايانه براي فيلم‌سازان سينمايي و ويدئويي، کتابي درسي که فيلم‌سازان و حتي فيلم‌نامه‌نويسان مي‌توانند به کمک آن دانش سبک‌گرايانه‌شان را گسترش دهند.
برخي از مطالب کتاب عبارت‌اند از: شناخت تجهيزات سينمايي، استفاده از استوري بورد، شناخت تکنيک‌ها و دوربين‌هاي سينمايي، آشنايي با تکنيک‌هاي قاب‌بندي، ترکيب‌بندي، حرکت دوربين، نماهاي تراکينگ و تجزيه و تحليل فيلم‌نامه.
اين کتاب همچنين شامل بيش از ??? تصوير، عکس و استوري‌بورد از فيلم‌هايي همچون: پرندگان هيچکاک، همشهري کين ولز و امپراطوري خورشيد اسپيلبرگ است.
علاقه مندان براي تهيه اين دو اثر تجديد چاپ شده مي‌توانند به پخش انتشارات «ققنوس»، «آوند دانش» و «آبان» مراجعه کنند.