بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 03 تیر 1397

«فيلمنامه‌نويسي در قرن 21» با ترجمه شاپور عظيمي

  • کد خبر: 101232
  • تعداد مشاهده خبر: (693)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

کتاب «فيلمنامه نويسي در قرن 21» به همت واحد انتشارات بنياد سينمايي فارابي به بازار نشر آمد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، کتاب «فيلمنامه نويسي در قرن 21» نوشته «ليندا آرنسون» استراليايي است که توسط شاپور عظيمي ترجمه شده است.
اين اثر، راهنماي جامع فيلمنامه‌نويسي براي فيلم‌هاي فردا است که در 743 صفحه تاليف شده است.
تا کنون کتاب‌هاي بسياري در مورد فيلمنامه‌نويسي ترجمه و منتشر شده است و اين گفته اغراق‌آميز نيست که تحقيقاً همه‌ اين آثار براساس رويکرد سنتي فيلمنامه‌نويسي به رشته‌ي تحرير درآمده‌اند؛ يعني همان روش آشناي سه‌پرده‌اي که با ترجمه کتاب‌هاي سيد فيلد بيش از سه دهه رويکرد غالب تدريس فيلمنامه، نه تنها در کشور ما بلکه در سينماي جهان، بوده است.
اين رويکرد با استقبال بسياري روبه‌رو شد و کمتر شاهد آن بوده‌ايم که نويسنده‌اي به رويکردهاي ديگر پرداخته باشد. در دهه اخير، با ساخته شدن آثاري در سينماي جهان که از رويکرد سه‌پرده‌اي تبعيت نکرده‌اند و مورد استقبال قرار گرفته‌اند، به‌تدريج، در ميان سينمادوستان، رويکردهاي ديگري به فيلمنامه مورد توجه قرار گرفت. اکنون ديگر آثاري مانند «21 گرم»، «بابل»، «سه خاکسپاري براي ملکيادس استرادا» و آثاري از اين دست، با رويکردهايي ساختارشکنانه، به نمادهاي جديد سينماي جهان بدل شدند.
بر اين اساس، ليندا آرنسون، نويسنده‌ استراليايي، در حوزه روايت موازي کتابي را به نگارش درآورد که معادلي در ميان کتاب‌هاي سينمايي آموزش فيلمنامه‌نويسي ندارد.
او در کتاب حاضر، چندين شيوه در روايت آثار نامتعارف را مطرح کرده و براي هر يک چندين نمونه از فيلم‌هاي گوناگون عرضه کرده است. کتاب وي، که اکنون ترجمه‌ فارسي آن تقديم علاقه‌مندان به فيلمنامه‌نويسي مي‌شود، در نوع خود بي‌نظير است و شايد همين امر مطالعه‌ آن را براي خوانندگان کتاب اندکي دشوار کرده باشد.
«آرنسون» اصطلاحات خاص خودش را در اين کتاب آفريده و مثال‌هايي ارائه داده که از نظر وي، به تبيين تئوري‌هايش ياري مي‌رساند. براي همين، به خوانندگان اين کتاب توصيه مي‌شود که هر فصل را با دقت دنبال کنند و از همه مهم‌تر، براي شناخت هرچه بيشتر روايت‌هاي گوناگوني که در کتاب در موردشان بحث شده است، حتماً به نمونه‌هايي که مؤلف اشاره مي‌کند رجوع کنند.
يافتن برخي از آثاري که، در ظاهر، شايد از نظر ما مهجور باشند اما، در فضاي مجازي، به بسياري از آن‌ها مي‌توان دسترسي داشت کليد درک کتاب فيلمنامه‌نويسي در قرن 21 است.