بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 06 فروردین 1397

«ويلايي ها» در بيروت

  • کد خبر: 101113
  • تعداد مشاهده خبر: (1012)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار فيلم‌ها

فيلم سينمايي ايراني «ويلايي ها» ساخته «منير قيدي» در بيروت به نمايش درآمد. در حاشيه اکران اين فيلم، فعالان رسانه اي لبنان در گفت و گو با ايرنا به بررسي جايگاه سينماي ايران پرداختند.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از ايرنا، اين فيلم با عنوان «رصيف الانتظار» (پياده راه انتظار) به همت جمعيت هنرهاي لبنان «رسالات» و حمايت سفارت جمهوري اسلامي ايران در سالن رسالات بيروت اکران شد.
ويلايي ها روايتي است از خانواده‌هاي فرماندهان دفاع‌مقدس که در سال 1365 در شهرکي نزديک به جبهه‌هاي جنگ، حوادث گوناگوني را تجربه و روزهاي پراضطرابي را سپري مي‌کنند.
«ثريا قاسمي» در نقش «عزيز» مادر يکي از فرماندهان است که همراه نوه‌هايش وارد مجموعه اي ويلايي مي‌شود. «طناز طباطبايي» در نقش «سيما» همسر «داود حکيمي» و عروس عزيز است که پس از مدتي از تهران مي‌آيد تا بچه‌هاي خود را به خارج از کشور ببرد. در اين ميان يک راننده بسيجي با نام «الياس» است که هر وقت وارد مجموعه مي‌شود، همه نگران مي‌شوند که شايد خبر شهادت يکي از فرماندهان را بدهد.
ويلايي‌ها علاوه بر کسب سه سيمرغ بلورين و هشت نامزدي از سي‌وپنجمين جشنواره فيلم فجر، مورد تحسين و قدرداني رهبر معظم انقلاب نيز قرار گرفته است
ويلايي ها، فيلمي ارزشمند در جنگ نرم
«علي ضاهر» مسئول يگان فعاليت هاي رسانه اي حزب الله، پيش از نمايش فيلم در سخناني، ويلايي ها را يکي از آثار هنري برجسته درباره جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي دانست که هنرمندان ايراني خلق کرده اند.
وي با بيان اينکه در جنگ نرم، شاهد هجمه وسيع فرهنگي از جمله در بخش فيلم و موسيقي هستيم، اظهار داشت: ما به دنبال آن هستيم که فيلم هاي داراي مضامين ارزشي و آثار هنري هدفمند را براي جامعه مان عرضه کنيم.
ضاهر گفت: مايل بوديم اين فيلم را در اين زمان که متعلق به مادران در لبنان است، به نمايش درآوريم؛ اما به دليل آغاز سال جديد و نوروز و آداب و رسوم خاص ايرانيان براي عيد، از حضور کارگردان و عوامل فيلم محروم هستيم.
روز مادر در کشور هاي عربي مثل لبنان، مصر، سوريه، بحرين، فلسطين، کويت، عربستان سعودي و يمن در تاريخ 21 مارس يعني روز اول بهار است.
مسئول يگان فعاليت هاي رسانه اي حزب الله همچنين در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در بيروت گفت: رسالات، محلي است براي نمايش فيلم ها و آثار هنري ارزشمند که در ايران و کشورهاي ديگر توليد مي شود. در حال حاضر هنر حرفه اي ايراني در موسيقي، نقاشي، نمايش، هنرهاي تجسمي و سينما، به سطحي رسيده که قابل رقابت در سطح جهاني است.
وي افزود: ما سعي داريم تا مجموعه اي از فيلم هاي هدفدار ايراني را در خلال فصل بهار و تابستان در بيروت و سراسر لبنان به نمايش بگذاريم تا عموم لبناني ها علاوه بر آشنايي با هنر ايراني، پيام اين آثار را هم دريافت کنند.
اهميت نمايش مجاهدت ها و پيروزي ها کمتر از جهاد و پيروزي نيست
«محمد فتحعلي» سفير جمهوري اسلامي ايران در بيروت، نيز در سخناني پيش از نمايش اين فيلم، گفت: رسانه هاي دشمن سعي در ايجاد ياس و نا اميدي در ميان ملت هاي اسلامي و عربي دارند، تا آنها اسير توهمات، اشغالگري، جهل و وابستگي باشند. در اين ميان سينما و هنر ايراني نقشي اساسي در ايجاد وحدت و اميد دارد و ادامه دهنده مسير جهاد ملت ايران است.
وي افزود: اهميت فداکاري ها، ايثارگري ها، و مجاهدت هاي ملت ايران در طول همه اين سالها و اکنون ملت هاي منطقه، در محقق شدن پيروزي ها و دستاوردهاي بزرگ برکسي پوشيده نيست و همگان به آن اعتراف مي کنند.
سفير ايران تاکيد کرد: اهميت حفظ، مستند کردن و انتشار اين مجاهدت ها، ايثارگري ها، پيروزي ها و به طور کل حفظ فرهنگ مقاومت و آزادي، کمتر از خود جهاد و پيروزي نيست.
فتحعلي از فيلم ويلايي ها به عنوان اثري با همين هدف و ساخته شده بر مبناي نيکي، عشق و صداقت ياد کرد.
مجري لبناني: فيلمي موفق در نشان دادن از خودگذشتگي خانواده ايثارگران
پس از نمايش اين فيلم 90 دقيقه اي با ترجمه زيرنويس به زبان عربي، از برخي حاضران و تماشاچيان نظرشان را جويا شديم.
خانم «منار صباغ» مجري شبکه تلويزيوني المنار لبنان، با اشاره به اينکه آثار سينماي ايران، از نظر کارگرداني و فيلمنامه آثاري متفاوت هستند، گفت: آنچه در يک اثر سينمايي اهميت دارد، پيام فيلم است.
وي افزود: سينماي ايران به ما ياد داده است که هميشه با مردمش به ويژه ايثارگران و شهدا رابطه اي تنگاتنگ دارد.
صباغ گفت: هرکسي که اين فيلم را مي بيند، پي به از خود گذشتگي هاي شهدا و خانواده هاي شهدا و ايثارگران مي برد، و اين فيلم، در اين زمينه خيلي موفق بود.
اين مجري زن لبناني، همچنين بازي ثريا قاسمي در نقش عزيز را ستود و او را بازيگري توانمند توصيف کرد.
خبرنگار لبناني: روايت آنچه در پشت جبهه مي گذرد
«محمد نسر» خبرنگار لبناني هم در گفت و گو با ايرنا گفت: فيلم عالي بود، به ويژه کارگرداني برخي صحنه هايي که نگراني و رنج هاي خانواده رزمندگان و شهدا را نمايش مي داد.
وي افزود: به نظر مي رسد همه چشم و گوش شان را به اخبار جبهه ها دوخته اند يا مي دوزند، غافل از اينکه در پشت جبهه ها، خبرهاي بيشتر و شايد مهمتري باشد. اين بهترين فيلمي بود که رنج هاي خانواده هاي مجاهدان را به تصوير مي کشد. کساني که به فضل از خود گذشتگي شان، پيروزي ها و دستاوردهاي بزرگ در جبهه ها محقق مي شود.
نسر گفت: جنگي که به ايران تحميل شد، مملو از صحنه هاي زيباي وفاداري و از خودگذشتگي است و در آن صحنه هاي غمباري وجود دارد که ما مجموعه اي از آن ها را در اين فيلم ديديم.
تحسين هنرمندان ايراني توسط جوانان لبناني
«فاطمه باز» نويسنده و کارگردان جوان لبناني که اين فيلم را از نظر فيلمنامه بسيار پسنديده بود، در مصاحبه با ايرنا گفت: اين داستان خيلي خوب به پايان رسيد، اينکه فيلم با شهادت يک نفر تمام نشد، و کسي که در ابتدا مخالف همه چيز بود به باوري رسيد که مسئوليت خود را پذيرفت، بسيار عالي بود.
وي که از بازي طناز طباطبايي در نقش همسر داود بسيار لذت برده بود، ادامه داد: خانواده هاي رزمندگان مقاومت در کشور ما هم نقش حمايتي ويژه اي دارند و باعث مي شوند تا جوانان و رزمندگان با آسودگي در جبهه ها نقش خود را ايفا کنند؛ اميدوارم ما هم بتوانيم فيلمي با اين مضمون در لبنان بسازيم.
خانم «لمي يوسف» روزنامه نگار لبناني هم خاطر نشان کرد: سينماي ايران با تمرکز بر روي زن، نقش او را با نقش مرداني که در جبهه ها هستند، برابر مي داند. در اين فيلم ديديم که پيام فداکاري هاي زنان مانند پيام خون رزمندگان شهيد است، و اين نظر مرا خيلي به خود جلب کرد.
«محمد غصن» تصويربردار لبناني هم با تحسين کار فيلمبرداري، و رنگ پردازي فيلم گفت: بينندگان، اول به تصوير نگاه مي کنند و قبل از اينکه داستان را بفهمند، تصوير است که او را پاي فيلم مي نشاند.
وي افزود: دست اندرکاران اين فيلم به چنين اصلي، توجهي ويژه داشتند؛ رنگ و تصوير فيلم به خوبي فضاي جنگ را نشان مي دهد، و در هر صحنه، اين مسأله تأثيرگذاري بالايي داشت.