بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 03 فروردین 1397

تسليت عليرضا تابش براي درگذشت داريوش شايگان

  • کد خبر: 101106
  • تعداد مشاهده خبر: (984)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

عليرضا تابش در پيامي درگذشت داريوش شايگان را تسليت گفت و اظهار کرد: سينماي ايران و فيلمسازان انديشمند غم از دست دادن شايگان را لمس مي‌کنند.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از خبرگزاري ايسنا، مديرعامل بنياد سينمايي فارابي در پي درگذشت نويسنده و متفکر معاصر ايراني «داريوش شايگان»، در صفحه اينستاگرامش اين ضايعه را تسليت گفت و نوشت:
سينماي ايران و فيلمسازان انديشمند آن، بيش از پيش غم از دست دادن متفکري ارجمند که سال‌ها، تلاش مجدانه‌اي را براي اعتلاي تعقل در تمامي آثار مکتوب خود به يادگار گذاشته؛ درک و لمس‌ مي‌کنند. روح جستجوگرش، قرين رحمت واسعه الهي باشد.
داريوش شايگان (متولد ????تهران) که ? بهمن ماه ???? دچار سکته مغزي شده و در بخش مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان فيروزگر بستري بود، صبح امروز (دوم فروردين) از دنيا رفت.
او در تهران به مدرسه کاتوليک «سن‌لويي» که درس‌هايش به زبان فرانسه تدريس مي‌شد رفت. بعد از آن براي تحصيل به خارج از کشور رفت و با اخذ درجه دکترا در رشته هندشناسي در سال ???? به ايران بازگشت و به تحقيقات خود درباره اديان به‌ويژه اديان هندي ادامه داد که حاصل آن کتابي دوجلدي بود به نام «اديان و مکتب‌هاي فلسفي هند» منتشر شد.
«آسيا در برابر غرب»، «بت‌هاي ذهني و خاطره‌هاي ازلي»، «تصوف و هندوئيسم» (آيين هندو و عرفان اسلامي بر مبناي کتاب مجمع البحرين نوشته داراشکوه ترجمه به فارسي توسط جمشيد ارجمند)، «افسون‌زدگي جديد، هويت چهل‌تکه و تفکر سيار» ترجمه فاطمه ولياني، «بينش اساطيري» ، «پنج اقليم حضور»، «در جستجوي فضاهاي گمشده» و «نگاه شکسته» ترجمه عليرضا منافزادهاز ديگر آثار او به شمار مي‌رود.