بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 20 بهمن 1396

رونمايي از «صندوق سرمايه گذاري جسورانه» براي سينما

  • کد خبر: 101013
  • تعداد مشاهده خبر: (1026)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

محمد مهدي حيدريان از تأسيس صندوق ‌ويژه براي سرمايه گذاري در سينما در بورس خبر داد.
محمد مهدي حيدريان معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس سازمان سينمايي شامگاه پنجشنبه 19بهمن در گفت‌وگو با برنامه تلويزيوني «سينما هفت» شبکه سه، با اشاره به لزوم جهاني شدن سينماي ايران گفت: جهاني شدن سينماي ايران امروز يک رؤيا نيست و ما هر ساله بيش از 200 جايزه مي‌گيريم ولي بايد از اين دستاورد استفاده کنيم و با فعالان بدنه سينماي جهان رابطه برقرار کنيم.
وي با اشاره به اينکه سازمان سينمايي به دنبال کمک فکري و مالي به سينماگران است افزود: شعار برنامه حمايتي ما ايجاد حيات طبيعي سينما است در حوزه اقتصادي سينماي ما نياز به نقدينگي دارد و با سازمان بورس توافقات لازم انجام شده است و بعد از جشنواره فيلم فجر «صندوق ويژه سرمايه گذاري» در سينما با نام «صندوق‌ جسورانه» رونمايي مي‌شود.
حيدريان افزود: مردم مي‌توانند با استفاده از اين صندوق‌ها و با همکاري بورس با استفاده از سرمايه اندک خود در سينما در توليد فيلم سرمايه گذاري کنند و بر اساس تمام سرمايه‌اي که مردم دارند بسته‌هاي از فيلم‌هاي بخش خصوصي به آنها معرفي مي‌شود و يک شوراي کارشناسي درباره ميزان سودآوري فيلم نظر مي‌دهد و تامين سرمايه براي سينماي ايران مي‌تواند از طريق بورس پذيره نويسي شود و سينماي ايران وارد بورس مي‌شود.
وي ادامه داد: ما دو کار را به موازات هم بايد انجام بدهيم اول اينکه بازارهاي صنعت تصوير را گسترش بدهيم که يکي از اين بازارها سالن‌هاي سينمايي هستند. در سال گذشته ?? سالن سينما به ناوگان سينماهاي کشور اضافه شدند و تا پايان سال آينده ?? سالن ديگر نيز اضافه مي‌شوند.
رئيس سازمان سينمايي که در برنامه سينمايي هفت حاضرشده بود افزود: VOD و IPTV نيز با سرعت در حال گسترش است و بخش خصوصي براي نمايش خانگي و VOD ?? ميليارد تومان سرمايه گذاري ويژه کرده است اما ما بايد کميت توليد را همراه با لحاظ کردن کيفيت توليد افزايش بدهيم زيرا اگر خوب فيلم نسازيم نه تنها ديگر مخاطبان خارج از کشور فيلم ما را تماشا نمي‌کنند بلکه مخاطب داخلي نيز توجه نخواهد کرد.
وي همچنين درباره تفکيک سينماي رسانه با سينماي سينماگران در جشنواره فيلم فجر گفت: بايد همه بخش‌هاي ما حرفه‌اي شود و يکي از اين بخش‌ها جشنواره فيلم فجر و منتقدان و روزنامه نگاران است. در سال‌هاي گذشته انتقادهاي وارد شده بود که تمام خبرنگاران و منتقدان حاضر در جشنواره 500 نفر بودند و بقيه افراد مشخص نبودند چه کساني هستند و با چه هدفي به جشنواره مي‌آيند و اين مسئله به فعاليت روزنامه نگاران لطمه مي‌زد.
وي ادامه داد: برج ميلا ويژگي کاخ جشنواره را ندارد و قصد داريم از سال آينده با همکاري شهرداري و سازمانهاي ديگر تأسيس کاخ جشنواره را شروع کنيم.
حيدريان با اشاره به عدم نفوذ در داوري سي و ششمين دوره جشنواره فيلم فجر گفت: به جز روز اول جشنواره که درباره کليات و برنامه جامع سينما با هيات داوران صحبت کردم هيچ تماسي با داوران نداشته‌ام.