بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 14 بهمن 1396

وزير ارشاد: سينماي ايران درمقام توليد با اختلاف رتبه نخست منطقه را دارد

  • کد خبر: 100980
  • تعداد مشاهده خبر: (627)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سينماي ايران در شاخص مقام توليد با توليد نزديک به يکصد اثر سينمايي در طول سال رتبه نخست منطقه اي را به خود اختصاص داده است .

به گزارش ايرنا، سيد عباس صالحي جمعه شب در آيين جشنواره فيلم فجر در سالن شهيد آويني بوشهر افزود: در چشم انداز بيست ساله پيش بيني شده ايران در برخي يا تمام حوزه ها به رتبه نخست کشورهاي منطقه دست يابد اما اکنون جمهوري اسلامي ايران در حوزه سينما با اختلاف نسبت به ساير کشورهاي منطقه در مقام توليد رتبه نخست قرار دارد.
وي بيان کرد: وقتي با برخي از کشورهاي منطقه گفت و گو مي شود براي آنها نيز رسيدن ايران به اين سطح از کميت در حوزه سينما عجيب و شگفت آور است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: سينماي ايران در حوزه هاي فيلم هاي کوتاه و بلند و مستند حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.
وي گفت: سينماي ايران تنها بعنوان سينماي يک کشور مطرح نيست بلکه بعنوان يک رقيب و ممتاز در سطح جهان مطرح است.
صالحي افزود: فيلم سازان ايراني با پيشرفت هاي روز افزون خود اکنون رقيب بزرگ فيلم سازان مطرح جهاني شده اند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآورشد: اين مسير تعالي در دل انقلابي شکل گرفت که برخي معتقد بودند با پيروزي انقلاب اسلامي پرونده آن بسته مي شوند ولي همگان بخوبي ديدند که سينماي ايران در داخل و خارج از کشور بخوبي مطرح شد.
صالحي تاکيد کرد: سينما به کمک فيلم سازان و خلاقان اين حوزه توانسته بخوبي مسير رو به رشد خود را ادامه دهد.
وي گفت: سينماي ايران توانسته ترکيبي از چند عنصر بوجود آورد که هر چه در آميزش اين چند عنصر پايدار تر باشد نشان سينماي ايران نشان پايدارتري به خود مي گيرد.
صالحي افزود: در گذشته تاريخي خود نيز در حوزه ادبيات ثابت کرديم که مي توان چهار عنصر را به هم پيوند زد و از آن يک ادبيات جاودانه ساخت.
وي عنوان کرد: در حوزه شعر و ادبيات سه عنصر انساني بودن محتوا، متفکر بودن، شاعرانه بودن(عنصر خيالي بلند پرواز) وجود داشته که با افزوده شدن عنصر چهارم يعني قصه دار بودن مانند شاهنامه فردوسي، خمسه نظامي و مثنوي مولانا و ده ها اثر ادبي کشور ترکيب اين چهار عنصر را با هم دارد.
صالحي ادامه داد: سينما اگر اين چهار عنصر را با خود پيش ببرد که گام هاي نخستين اين مسير را طي کرده مي تواند طعم سينماي ايران را داشته و سينماي کشور را بيش از گذشته شکوفا باشد.
وي افزود: سينما به کمک هزاران هزار عنصر جوان و خلاق مسير خويش را پيش مي برد که اميدواريم در سال هاي آينده سينماي ايران بيش از گذشته پيشتاز هنرهاي معاصر کشور باشد.
صالحي يادآورشد: مردم بيش از سه دهه است که ماه بهمن را با دو اتفاق جشن هاي انقلاب و سينما مي شناسند و سينما تبديل به يک نوستالوژي براي نسل هاي اين چند دهه شده است.
دراين آئين از سيدرضا صافي به عنوان کارگردان و عباس جوادي به عنوان بازيگر استان بوشهر توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تجليل شد.