بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 19 آذر 1396

همكارى سينمايي ايران و لهستان تقويت مي‌شود

  • کد خبر: 100837
  • تعداد مشاهده خبر: (928)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی

جمهوري اسلامي ايران و جمهوري لهستان بر توسعه و گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي تاکيد کردند.
به گزارش روابط عمومى بنياد سينمايى فارابى، در ملاقات «عليرضا تابش» مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با «پاول لواندوسکي» معاون وزير فرهنگ و ميراث ملي لهستان؛ توسعه همکاري‌ها و ظرفيت‌هاي سينمايى دوکشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
در اين نشست كه با حضور «رامين مهمان پرست» سفير جمهوري اسلامي ايران در لهستان برگزار شد، مدير عامل بنياد سينمايى فارابى با اشاره به روابط بيش از پانصد ساله بين ايران و لهستان، توفيقات سينماى دو كشور را در مقابل جريان سينماى مسلط را موفق و رو به رشد دانست و گفت: سينماى ايران آمادگي خود را جهت توليد فيلم سينمايي مشترک با لهستان با هدف معرفي روابط و همکاري‌هاي تاريخي و اشتراکات دو کشور اعلام مى‌كند.
مديرعامل بنياد سينمايى فارابى با اشاره به برگزارى جشنواره فيلم‌هاى ايرانى در ورشو گفت: در اين سفر ملاقات‌هايى با دست‌اندركاران سينماى لهستان در حوزه توليد و بازرگانى سينما صورت گرفت و از استوديوهاى سينمايى بازديد به عمل آمد.
تابش به دستاورد مهم اين سفر اشاره کرد و متذکر شد: خوشبختانه اشتياق به همكارى با سينماى ايران نزد لهستاني‌ها وجود دارد.
به گفته مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، فروش فيلم‌هاي ايراني در شبکه‌هاي اينترنتي لهستان و پيشنهاد خريد فيلم‌هاى ايراني توسط تلويزيون ملى لهستان و شبكه‌هاى تلويزيونى اين كشور، از ديگر موضوعات اين ملاقات‌ها بود.
تابش همچنين با توجه به موفقيت بين‌المللي سينماي ايران ، پيشنهاد نمايش فيلم‌هاي ايراني در سينماهاى لهستان و نمايش فيلم‌هاي لهستاني در گروه هنر و تجربه ايران را مطرح كرد و خواستار حمايت وزارت فرهنگ و ميراث ملى لهستان از اين طرح شد.
معاون وزير فرهنگ و ميراث ملي لهستان ضمن ابراز خشنودى از اين ديدار، زمينه همكارى‌هاى بيشتر سينمايى بين دو كشور را مساعد دانست و گفت: برنامه دولت لهستان براي کمک به صنعت فيلم داخلي و جذب سرمايه‌گذاري خارجي در صنعت سينما تدوين شده است.
پاول لواندوسکي گفت: وزارت فرهنگ و ميراث ملي لهستان برنامه‌اي براي رشد صنعت فيلم لهستان از طريق برگشت ماليات ?? درصدي براي فيلم‌هاي توليد داخل يا سرمايه‌‍‌گذاري مشترک خارجي دارد و دولت لهستان براي اين برنامه تشويقي بودجه‌اى را تعيين کرده است.
معاون وزير فرهنگ لهستان با اشاره به وجود چشم‌اندازهاي مثبت از همکاري‌هاي فرهنگي ايران و لهستان گفت: ضمن اعلام آمادگي در زمينه گسترش همكارى‌هاى سينمايى و شناخت بيشتر سينماگران دو كشور از ظرفيت‌هاى موجود، بر اجرايي شدن پيشنهادات اين نشست تاكيد مى‌كنيم.