بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 29 شهریور 1396

ناگفته‌هاي کمال تبريزي از يک انتخاب

  • کد خبر: 100585
  • تعداد مشاهده خبر: (679)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی


کمال تبريزي عضو هيأت انتخاب سينماي ايران براي معرفي فيلم به اسکار با اشاره به دلايل مختلف انتخاب فيلم «نفس» تاکيد کرد: فکر مي‌کنم اگر تهيه‌کننده فيلم شرايط مناسبي را براي پخش خارجي فيلم درآمريکا و براي اعضاي آکادمي فراهم کند، واقعا دور از انتظار نيست که اين فيلم با توجه به افکار عمومي درباره سينماي ايران يکي از نامزدهاي فيلم خارجي در اسکار باشد، هرچند که احتمال آن زياد نباشد.

اين کارگردان سينماي ايران که با ايسنا گفت‌وگو مي‌کرد در ابتداي سخنانش با اشاره به روند انتخاب فيلم توضيح داد: از ميان 103 فيلم اکران شده در مرحله‌ي اول، 10 فيلم انتخاب شد و پس از بحث‌ها و گفتگوها به چهار فيلم و سرانجام به يک فيلم رسيديم.
به گفته‌ي ‌کمال تبريزي، فيلم «نفس» با اکثريت آرا براي معرفي به آکادمي اسکار انتخاب شد و رقابت نزديکي بين 4 فيلم نبود و «نفس» بيشترين راي را آورد، البته فيلم‌هاي ديگر هم راي آوردند اما راي کمتري.
او در پاسخ به اينکه آيا فيلم «نفس» مي‌تواند نماينده مناسبي براي معرفي به آکادمي اسکار باشد؟ پاسخ داد: ما به‌صورت مطلق نمي‌توانيم بگوييم اين فيلم قطعا مناسب است اما با توجه به موقعيت اين فيلم نسبت به فيلم‌هاي ديگر، به نظرم انتخاب مناسب‌تري است.
تبريزي در عين حال مطرح کرد: همه فيلم‌ها واجد ارزش‌هاي خود بوده و فيلم‌هاي خوبي هستند اما فيلم «نفس» چند ويژگي دارد؛ از جمله اينکه با توجه به موضوع فيلم و نوع روايت‌اش مخاطب غير ايراني را بيشتر جذب مي‌کند و براي آنها تازگي دارد و تصوير متفاوتي از ايران ارايه مي‌دهد.
وي ادامه داد: نکته‌ي بعدي اين بود که براي اولين‌بار يک بانوي فيلم‌ساز ايراني، فيلمش به آکادمي اسکار معرفي مي‌شود و اين ممکن است در قضاوت نهايي تاثير داشته باشد.
اين عضو هيات انتخاب فيلم ايراني به اسکار در بخش ديگري از اين‌گفت‌وگو در پاسخ به اينکه آيا از نظر پخش کننده خارجي فيلم‌ها بحث زيادي درباره‌ي انتخاب فيلم بود و رقابت نزديک؟ توضيح داد: متاسفانه چون فيلم‌هاي موجود پخش‌کننده‌هاي خارجي قوي نداشتند، بنابراين خيلي نتوانستيم در اين زمينه بحث کنيم و به قولي رقابت نزديکي بين فيلم‌ها نبود. به نظرم در ميان فيلم‌هاي موجود «نفس» مي‌تواند نماينده بهتري براي کشورمان باشد و اگر تهيه‌کننده يا تهيه‌کنندگانش بتوانند شرايط مناسبي براي پخش خارجي آن فراهم کنند، دور از انتظار نيست که اتفاقات خوبي براي آن بي‌افتد.
تبريزي درباره‌ي برخي اخبار غير رسمي و فضاسازي‌هاي غير حرفه‌اي که در چند روز اخير درباره اسکار اتفاق افتاد،خاطرنشان کرد: متاسفانه جرياني در کشورمان به‌وجود آمده که برخي در فضاي مجازي به خودشان اجازه مي‌دهند حرفي را که پايه و اساسي ندارد، نقل کنند. غافل از آنکه اين روند از آداب اخلاقي و حرفه‌اي رسانه‌اي به دور است.
او تصريح کرد: به نظرم برخي از اين اخبار قطعا مي‌تواند از سوي هيات انتخاب و معرفي فيلم ايراني به اسکار پيگيرد قانوني داشته باشد.