بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 20 شهریور 1396

تابش: سينما با هويت ملى ما عجين شده است

  • کد خبر: 100556
  • تعداد مشاهده خبر: (744)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومی


مديرعامل بنياد سينمايي فارابي از انتقال بخشي از تجهيزات و ابزار فيلمبرداري بنياد سينمايي فارابي همزمان با روز ملي سينما - با هدف حفظ و معرفي ميراث ملي سينما و غني سازي «موزه سينما»- به اين موزه خبر داد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با اشاره به اينکه اين اقدام پيش از اين نيز سابقه داشته و در پي تحولات سال‌هاي اخير در فناوري فيلمسازي و با هماهنگي اين موزه انجام شده است گفت: تجهيزاتي که در اين مرحله به موزه سپرده مي شود شامل دوربين هاي فيلمبرداري 35م‌م از نوع BL2 ،BL4 ،535 ،ArriCam و انواع تجهيزات مربوط به اين دوربين‌ها هستند.
وي همچنين ادامه داد: بنياد سينمايي فارابي، طي شش ماه اول سالجاري با هدف تقويت توان فني «فيلمخانه ملي ايران» نسبت به انتقال و راه‌اندازي دستگاه‌هاي تله سينماي موجود در اين بنياد در فيلمخانه ملي ايران اقدام کرده است.
تابش با تاکيد بر اينکه ارزشيابى و ساماندهى اسناد و مدارک بنياد فارابي با همكارى سازمان اسناد و كتابخانه ملى با هدف حفظ ميراث سينمايي طى دو سال اخير انجام شده است، گفت: اميدوارم سال‌هاى آينده بر غناي آن افزوده شود. ضرورى است مجموعه اسناد پراکنده در نهادها و مجموعه‌هاي مختلف سينمايى گردآوري و حفظ شود.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي بيان کرد: برنامه ريزي و حمايت از ايجاد مرکز تخصصي – حرفه‌ايِ پردازش ديجيتالي فيلم‌هاي سينمايي در فيلمخانه ملي ايران و تهيه نسخه ديجيتال تعدادي از عناوين آثار شاخص سينمايي، مي تواند گام مهمي براي حفظ ميراث ملي سينماي ايران محسوب شود.
تابش با بيان اينکه بنياد سينمايي فارابي با همکاري فيلمخانه ملي ايران نسبت به طراحي و تأسيس «مرکز خدمات ديجيتال سينماي ايران» در فيلمخانه ملي ايران، اقدامات حمايتي را پيگيري کرده است، افزود: تأسيس مرکز خدمات به منظور نهادينه سازي شيوه هاي نوين فيلمسازي، گسترش، ترويج و تثبيت روش‌هاي علمي و حرفه‌اي، نگهداري و آرشيو نسخه هاي اصلي – ديجيتالي آثار سينماي ايران به عنوان سرمايه تاريخي- ملي، متعلق به دوره هاي «فيلمسازي سنتي» و «فيلمسازي ديجيتال» با هدف حفظ و احياي ميراث ملي سينماي ايران مي‌باشد.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با اشاره به اينکه باتوجه به تحولات تکنولوژي، طي چند سال اخير دو استوديوي «فيلمساز» و «بديع» ناچار به تعطيلي شدند گفت: گروه کارشناسان فارابي، سازمان سينمايي و فيلمخانه‌ي ملي ايران از تجهيزات و وسايل اين دو استوديو بازديد و به اين نتيجه رسيديم بخشي از وسايل موجود در اين مراکز مي‌تواند به عنوان پشتيباني، جايگزين و قطعات يدکي مورد استفاده «لابراتوار فيلمخانه ملي ايران» باشد. همچنين بخشي از تجهيزات مانند اسکنر و فيلم ريکوردر جديدتر هستند، در فيلمخانه ملي ايران نصب و مورد بهره‌برداري قرار گرفتند، که با کمک بنياد فارابي اين وسايل خريداري و به چرخه‌ فعاليت‌هاي فيلمخانه‌ي ملي ايران اضافه شد.
وي به دغدغه‌هاي بنياد سينمايي فارابي اشاره و ادامه داد: تبديل آثار سينمايي به ديجيتال براي بروزرساني، مرمت و آماده سازي نسخه‌هاي ديجيتال فيلم‌هاي دهه‌هاي پيش سينماي ايران که به لحاظ پخش بين المللي مشکلي ندارند و حقوق آن متعلق به بنياد و يا سازمان سينمايي است، با هدف حفظ و نگهداري آثار شاخص ملي و بين المللي قديمي سينما، در قالب برنامه حفظ ميراث ملي سينماي ايران، از مهمترين دغدغه‌هاي بنياد سينمايي فارابي است.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با گراميداشت 21 شهريور روز ملي سينما و با اشاره به اينکه بيش از يک قرن از حضور ارزشمند سينما در ايران مي‌گذرد و هنرمندان و مخاطبان اين مرز و بوم با اختصاص روز ويژه‌اي، آن را گرامي مي‌دارند، بيان کرد: طي ??? سال گذشته، مردان و زنان فرهيخته‌اي با تکيه بر بضاعت خويش، سنگ بناي اين بناى باشکوه را در خاک اين سرزمين هنرشناس، پي ريخته‌اند. پس حفظ ميراثي چنين سترگ که حالا ديگر با هويت ملي ما عجين شده است يکي از مهمترين و در عين حال اصيل‌ترين وظايف روزگار ماست.
عليرضا تابش، بنياد سينمايي فارابي را نهادي برآمده از جنبش فکري و نهضت فرهنگي جامعه پس از انقلاب اسلامي دانست و گفت: اين بنياد در نهايت افتخار، بيش از 3 دهه، همدوش و همسو با سينماگران، ضمن پاسداشت مساعي فيلمسازان هنرمند و با بهره گيري از توان تخصصي خويش، سعي داشته و دارد تا اسباب رشد فضايل و ارزش‌ها را در سينماي نجيب ايران فراهم نمايد.
وي در پايان ضمن گراميداشت روز ملي سينما براي همه هنرمندان اين عرضه آرزوي توفيق، عزت و سربلندي کرد.