بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 11 شهریور 1396

جشنواره بين‌المللي فيلم وارناي بلغارستان

  • کد خبر: 100537
  • تعداد مشاهده خبر: (739)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومیبيست‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم وارناي بلغارستان در سالن کاخ فرهنگ و هنر شهر وارنا افتتاح شد.
محمدعلي كياني در حاشيه برگزاري بيست‌وپنجمين جشنواره فيلم وارنا بلغارستان، گفت: در 4 سال اخير 33 فيلم سينمايي و مستند با همکاري رايزني فرهنگي ايران در جشنواره‌هاي فيلم بلغارستان شرکت کرده‌اند.
به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بيست‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم وارناي بلغارستان با حضور شخصيت‌هاي فرهنگي و هنري اين كشور، شهردار وارنا، سفرا و ديپلمات‌هاي خارجي مقيم بلغارستان از جمله محمدعلي کياني، رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان و تعدادي از بازيگران و کارگردانان سينما از سراسر جهان، در سالن کاخ فرهنگ و هنر شهر وارنا افتتاح شد.
محمدعلي کياني، رايزن فرهنگي کشورمان در بلغارستان با بيان سخناني به مناسبت برگزاري اين دوره از جشنواره وارنا، با اشاره به جايگاه سينماي كشورمان در جشنواره‌هاي سينمايي مطرح جهان، گفت: سينماي ايران خصوصيات و ويژگي‌هاي لازم براي حضور در جمع كشورهاي مطرح و صاحب‌نام اين صنعت را دارد و به اعتقاد بسياري از صاحب‌نظران فرهنگ و هنر، سينماي ايران نه تنها در موضوعات، بلکه در پرداخت ارزش‌هاي اخلاقي و محتويات انساني از اهميت بسياري برخوردار بوده و مفاهيم مهمي نظير پرهيز از خشونت، تکريم خانواده و عدم نگاه ابزاري به زن و تكريم جايگاه زنان را ترويج كرده است.
وي افزود: حضور بازيگران و کارگردانان ايراني در جشنواره فيلم وارنا، در تقويت روابط ديپلماسي فرهنگي دو کشور نقش بسزايي ايفا خواهد كرد.
کياني ادامه داد: در اين جشنواره هر ساله کارگردانان و بازيگراني از کشورمان با همکاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلغارستان و مرکز ملي و انجمن فيلمسازان بلغارستان حضور مي‌يابند و امسال نيز فيلم سينمايي «ماليخوليا» به کارگرداني و تهيه‌کنندگي مرتضي آتش‌زمزم و بازيگراني همچون لاله اسکندري و محمدرضا هدايتي حضور دارد.
رايزن فرهنگي ايران همچنين گفت: طي چهار سال گذشته حدود 33 فيلم سينمايي و مستند کوتاه و بلند با همکاري و هماهنگي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جشنواره‌هاي مختلف بلغارستان شرکت کرده‌اند و همچنين اين فيلم‌ها با زيرنويس بلغاري در سينماهاي شهرهاي صوفيه، وارنا، پلوديف، بوگارس، وليکوترنوا و گابروا، اکران شدند.
کياني سپس در معرفي جشنواره بين‌المللي فيلم وارنا، گفت: اين جشنواره با عنوان «عشق ديوانگي است» براي اولين بار در سال 1993 برگزار شد. اين جشنواره 25 سال است که براي توسعه فرهنگ و صنعت سينماي بلغارستان تلاش مي‌کند و بزرگ‌ترين جشنواره بين‌المللي فيلم است که در اين کشور برگزار مي‌شود. هر ساله در حدود يکصد فيلم از فيلم‌هاي ساخت جديد از کشورهاي مختلف جهان در چارچوب اين فستيوال به نمايش درمي‌آيند و از اين تعداد 12 فيلم خارجي که تاريخ ساخت فيلم‌ها در دو سال گذشته بوده باشد، در بخش بين‌المللي مسابقات اين جشنواره نيز حضور مي‌يابند. همچنين هر ساله بيش از 20 هزار نفر از ميهمان‌هاي ويژه جشنواره شامل کارگردان، بازيگران و شخصيت‌هاي فرهنگي و هنري بلغاري و خارجي که در صنعت فيلمسازي فعال هستند، در اين جشنواره حضور مي‌يابند.
بنا بر اعلام اين خبر، فيلم «ماليخوليا» در جشنواره وارنا بلغارستان با نواختن قطعه‌اي از موسيقي سنتي ايران توسط گروه موسيقي «اواي تبري» به نمايش درآمد.