بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 04 شهریور 1396

جشنواره بين المللي فيلم بلغارستان با حضور فيلم ايراني افتتاح شد

  • کد خبر: 100515
  • تعداد مشاهده خبر: (755)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومیبيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم بلغارستان در شهر وارنا با شرکت فيلم ايراني و با حضور شخصيت هاي فرهنگي، هنري، سفيران و ديپلمات هاي خارجي مقيم افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه اين جشواره که روز جمعه در سالن کاخ فرهنگ شهر ساحلي وارنا بلغارستان برگزار شد باحضور شهرداراين شهر، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در صوفيه و تعدادي از بازيگران و کارگردانان فيلم از کشورهاي مختلف به ويژه بازيگران و کارگردانان ايراني برگزارشد.

فيلم هاي کشورهاي مختلف در اين جشنواره تا سوم شهريورماه امسال به اکران در مي آيند.

جشنواره بين المللي فيلم وارنا از سوي وزارت فرهنگ، کاخ ملي فرهنگ شبعه وارنا و با حمايت استانداري وشهرداري اين شهر، مرکز ملي فيلم و انجمن فيلمسازان بلغارستان و با همکاري و هماهنگي سفارتخانه ها و رايزني هاي فرهنگي خارجي مقيم اين کشور برگزار شده است.

محمد علي کياني رايزن فرهنگي کشورمان در بلغارستان در مراسم افتتاحيه اين جشنواره طي سخناني گفت: سينماي ايران خصوصيات و ويژگي لازم براي حضور در جمع کشورهاي مطرح و صاحب نام اين صنعت را دارد و به اعتقاد بسياري از صاحبنظران فرهنگ و هنر، سينماي ايران نه تنها در موضوعات، بلکه در پرداخت ارزش هاي اخلاقي و محتويات انساني از اهميت بسياري برخوردار است.

وي همچنين افزود که فيلم هاي هنري با مفاهيم مهمي نظير؛ پرهيز از خشونت، تکريم خانواده و عدم نگاه ابزاري به زن و تکريم جايگاه زنان را ترويج کرده است و حضور بازيگران و کارگردانان ايراني در تقويت روابط ديپلماسي فرهنگي دو کشور نقش بسزائي دارند.

وي گفت: در اين جشنواره هر ساله کارگردانان و بازيگراني از کشورمان با همکاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلغارستان و مرکز ملي و انجمن فيلم سازان اين کشور حضور مي يابند.

امسال نيز فيلم سينمائي ماليخوليا به کارگرداني و تهيه کنندگي مرتضي آتش زمزم و بازيگراني همچون لاله اسکندري، محمد رضا هدايتي و ليلي اوتادي در اين جشنواره حضور دارند.

لاله اسکندري، ليلا اوتادي، محمد رضا هدايتي، نادر فلاح، محمد فيلي، سپيده مظاهري، افسانه فتاحي همراه با هنرمند خردسال ديانا پاژنگ بازيگران فيلم سينمائي ماليخوليا هستند.

طي سال گذشته، حدود 33 فيلم سينمائي و مستند کوتاه و بلند با همکاري و هماهنگي رايزني فرهنگي کشورمان در جشنواره هاي مختلف بلغارستان شرکت کرده و همچنين اين فيلم ها نيز زيرنويس زبان بلغاري داشته اند و در سينماهاي شهرهاي صوفيه، وارنا، پلوديف، بوگارس، وليکوترنوا و گابروا اکران شده است که مورد استقبال چشمگير علاقه مندان به هنر و سينمايي ايران قرار گرفته است.

جشنواره بين المللي فيلم وارنا به نام «عشق ديوانگي است» براي اولين بار در سال 1993 برگزار شد.

اين جشنواره 25 سال است که براي توسعه فرهنگ و صنعت سينماي بلغارستان تلاش مي کند و بزرگترين جشنواره بين المللي فيلم مي باشد که در اين کشور برگزار مي گردد.

هر ساله درحدود يکصد فيلم از فيلم هاي ساخت جديد از کشورهاي مختلف جهان در چارچوب اين جشنواره به نمايش در مي آيند و از اين تعداد دوازده فيلم خارجي که تاريخ ساخت فيلم ها از دو سال بيشتر نباشند در بخش بين المللي مسابقات اين جشنواره حضور مي يابند.

مشارکت در جشنواره بين المللي فيلم وارنا فقط ازسوي کارگردانان يا تهيه کنندگان فيلم امکان پذير است.

طبق قانون جشنواره، فيلم مي بايستي بلندمدت و ساخت فيلم از دو سال بيشتر نباشد.

هيئت داوران جشنواره داراي پنج عضو هستند که توسط رئيس جشنواره بين المللي فيلم وارنا از سوي کشورهاي مختلف جهان و بلغارستان انتخاب مي شوند.

داوران جشنواره مي توانند جايزه ويژه را به کارگردانان و يا تهيه کنندگان فيلم و يا به بهترين بازيگر نقش زن يا مرد اعطاء کنند.

امسال بيست و پنجمين سالگرد جشنواره و همچنين صدمين سالگرد قديمي ترين فيلم بلغاري موجود «عشق ديوانگي است» که نام جشنواره نيز بدين جهت گذاشته شده است.