بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 14 تیر 1396

جشنواره فيلم اصفهان کيفيت خيلي بالايي داشتنشست خبري فيلم فنلاندي «زمستان جيل و جوي» که اقتباسي از يک زمان نوجوانانه بود، صبح امروز-چهارشنبه ?? تير-در هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع رساني سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، نشست خبري فيلم سينمايي «زمستان جيل و جوي» با حضور سارا کانتل کارگردان و ساري لمپيانيم تهيه‌کننده اثر برگزار شد.

کانتل در ابتدا با معرفي خودش عنوان کرد: من يک کارگردان فنلاندي هستم که نيمي از آثاري که ساخته‌ام در حوزه کودک و نوجوان است. اين فيلم يکي از سه فيلمي است که درباره جيل و جوي ساخته شده است؛ اين فيلم‌ها را هم مي‌توان مستقل از يکديگر و هم به صورت پيوسته ديد.

او ادامه داد: اين فيلم‌ها از روي کتاب‌هايي ساخته شده‌اند که در کودکي براي من و ديگر بچه‌هاي فنلاندي بسيار محبوب بود. زمانيکه تصميم گرفتم اين کتاب‌ها را به فيلم تبديل کنم، سعي داشتم حسي را که در زمان خواندن کتاب‌ها در کورکي داشتم بازسازي کنم.

اين کارگردان اضافه کرد: اصل داستان حدود ?? سال قبل نوشته شده است ولي احساساتي که برمي‌انگيزد، همچنان هم تازه است و وجود دارد.

کانتل همچنين بيان کرد: سينما کمک مي‌کند بتوانيم زندگي يکديگر را بهتر بشناسيم و فکر مي‌کنم درک جهان خودمان يکي از اهداف زندگي است و سينما مي‌تواند در اين مسير موفق ظاهر شود و اگر بخواهم توصيه‌اي هم به فيلمسازان جوان داشته باشم، بايد بگويم هميشه کنجکاو باشيد و دنبال چيزهايي برويد که خودتان دوست داريد درباره آن اطلاعات کسب کنيد.

او در پاسخ به اين پرسش که اگر بخواهد دوباره همين را بسازد، چه تغييري به آن مي‌دهد، بيان کرد: اگر امکان بازسازي اثر را داشتم، قطعا مي‌خواستم پول بيشتري داشته باشم و فضاهاي رويايي بهتري مي‌ساختم، اما از روند داستان راضي هستم.

اين کارگردان فنلاندي درباره شباهت زندگي فيلم و مردم واقعي در فنلاند نيز توضيح داد: بيشتر واقعيت دروني کودکي بود که در فيلم نشان داده شد و زندگي واقعي در فنلاندي يکنواخت‌تر و خاکستري‌تر است. شخصيت‌هاي اصلي اين فيلم خارق‌العاده نيستند و مردم واقعي هستند که هرکسي مي‌تواند خودش را جاي آن‌ها بگذارد.

کانتل همچنين به مخاطبان ايراني اشاره و اظهار کرد: در زمان اکران فيلم در ايران حواسمان به بيننده‌ها بود و برايمان جالب بود که بچه‌هاي ايراني هم در همان بخش‌هايي که بچه‌هاي فنلاندي مي‌خنديد، خنديدند.

اين کارگردان اضافه کرد: حضور در ايران و اصفهان خيلي اتفاق مثبتي بود و مردم بسيار خون‌گرمي هم بودند که در همه حال مي‌‌خواستند کمک ما کنند که مشکلي نداشته باشيم.

تهيه‌کننده فيلم هم درباره فيلم «زمستان جيل و جوي» گفت: همه ما در اين رويا که بتوانيم کتاب‌ها را به زبان تصوير بدل کنيم، شريک بوده‌ايم.

لمپيانيم اگر شما فيلمي بسازيد که دغدغه شخصي خودتان باشد، مخاطب هم آن را درک مي‌کند و با شما به خوبي همراه مي‌شود و فيلم ما هم که شاد و مفرح است، يکي از دغدغه‌هاي اصلي ما بود و البته مورد تخيل در فيلم را بسيار در نظر گرفته بوديم، چون نبايد فراموش کنيم که آينده زندگي ما به نحوه رفتار ما با بچه‌ها بستگي دارد.

اين تهيه‌کننده نيز يادآورد شد: اين فيلم زمستان ???? فيلمبرداري شد و کمتر از يک سال بعد در سينماهاي فنلاند به نمايش درآمد و درآمد بالايي داشت و در آن سال يکي از پربازديدترين فيلم‌هاي به نمايش درآمده بود.

او افزود: ما از بازخوردهايي که از مخاطبان جوان گرفته بوديم،خيلي خوشحال بوديم، در جشنواره‌هاي مختلفي شرکت کرده و جوايزي هم گرفته و فيلم با بودجه يک ميليون و ??? هزار يورويي ساخته شده است. بودجه برآورد شده دو ميليون يورو بود که البته حواسمان به دخل و خرج پروژه بود و سه مرکز و چند مرکز خصوصي هم بودجه ساخت فيلم را تامين کردند.

لمپيانيم همچنين با اشاره به اينکه اولين باري است که به ايران و اصفهان آمده، تاکيد کرد: من خيلي تحت تاثير مردم و شهر هستم و جشنواره کيفيت بالايي دارد و فيلم‌هاي خوبي در بخش مسابقه هستند. درباره شهر اصفهان هم بايد بگويم که خيلي دلم مي‌[واست همچنان اينجا بمانم و فرصت بيشتري براي ديدن بخش‌هاي مختلف شهر داشتم و خيلي خوشحال بودم که مخاطبان عادي را در سينماها و زمان اکران فيلم‌ها مي‌ديدم.

]