بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 06 اردیبهشت 1396

بازار فيلم بايد محل خريد آثار خارجي هم باشد

  • کد خبر: 100105
  • تعداد مشاهده خبر: (864)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: اخبار عمومیمعاون امور بين الملل سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر درباره اقتضائات اين دوره از بازار فيلم و نقاط ضعف و قوت آن توضيح داد.
امير اسفندياري معاون امور بين الملل سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر در گفتگو با خبرگزاري مهر با اشاره به برگزاري بازار فيلم در سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر گفت: معمولا براي بازار فيلم جشنواره فيلم فجر تعدادي غرفه‌دار دعوت مي کرديم که آنها نيز محصولات خود را براي عرضه به اين بازار مي آوردند و علاوه بر آن تعدادي خريدار نيز براي خريد آثار سينماي ايران دعوت مي شدند اما امسال توجه بيشتري به حضور خريداران شده است.

وي ادامه داد: در بيستمين بازار فيلم ايران نزديک به ?? خريدار تاييدشده داشتيم که فکر مي کنم از اين تعداد ?? شرکت به جشنواره آمده اند. اين خريداران از کمپاني هاي مختلف در اين بازار حضور پيدا کرده اند تا آثار ايراني را ديده و حق پخش آنها را براي تلويزيون، سينما و يا ايرلاين ها خريداري کنند.

معاون امور بين الملل جشنواره جهاني فيلم فجر گفت: خريداران با حضور در بخش ويدئو لايبرري مي توانند به توليدات سه سال گذشته سينماي ايران دسترسي پيدا کنند و آثار مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

وي درباره چگونگي دعوت از مدعوين بازار فيلم توضيح داد: براي انتخاب خريداران دعوت شده به بازار فيلم ايران از همه پخش کنندگاني که در سينماي ايران فعاليت دارند درخواست کرديم تا نام کساني را که در خارج از کشور از پخش کنندگان ايراني آثاري را خريداري کرده اند معرفي کنند و ما نيز آنها را دعوت کنيم. در واقع مي توان گفت تمام خريداراني که در اين بازار حضور دارند، پيش از اين سابقه خريد آثار ايراني را داشته اند.

اسفندياري تاکيد کرد: همچنين نمايندگان و برنامه ريزان جشنواره هاي مختلف نيز به اين بازار دعوت شدند که اين دعوت و حضور تا امروز کمک زيادي به ديده شدن سينماي ايران کرده است. مي توان گفت جشنواره جهاني فيلم فجر يک گام مهم براي عرضه بين المللي آثار سينماي ايران است و مي تواند اتفاق هاي بسيار خوبي براي دست اندرکاران سينماي ايران رقم بزند. همين سال گذشته در بازار فيلم ايران، چند فيلم ايراني براي حضور در جشنواره هاي بين المللي انتخاب شد که از آن جمله مي توان به انتخاب فيلم «دختر» رضا ميرکريمي براي اولين حضور بين المللي خود در جشنواره فيلم «مسکو» اشاره کرد که توانست سه جايزه بين المللي را همراه داشته باشد.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا تعداد غرفه ها در اين دوره نسبت به گذشته کمتر شده است، توضيح داد: بازار فيلم ايران يک سابقه بيست ساله دارد و در برخي از دوره ها تعداد غرفه داران در اين بازار به عدد ??? مي رسيد، اما امروز اين تعداد غرفه نداريم. در توضيح اين مطلب بايد بگويم که بعد از چندين دوره تعداد غرفه داران در بازار فيلم افزايش پيدا کرد که عده اي از دست اندرکاران سينماي ايران نسبت به اين شرايط معترض بودند و از ما خواستند تعداد خريداران افزايش پيدا کند.

معاون امور بين الملل سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر ادامه داد: نبايد فراموش کرد که يک بازار مهم، بازاري است که در آن هم خريدار و هم فروشنده حضور داشته باشد. ايده آل من در برگزاري يک بازار فيلم، يک بازار با فضاي بيشتر است ولي در حال حاضر امکانات ما بسيار محدود است. اميدوارم در آينده يک کاخ جشنواره مناسب ايجاد شود تا فضاي مناسب براي گسترش بخش هاي مختلف جشنواره فيلم فجر وجود داشته باشد.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود بيان کرد: تاکيد مي کنم که با تمام شرايط موجود، استقبال خوبي از جشنواره جهاني فيلم فجر و بازار فيلم صورت گرفته است. همچنين نماينده فياپ به اين جشنواره آمده است تا ببيند اين جشنواره در چه سطحي برگزار مي شود که خوشبختانه وي نيز از اين جشنواره و نحوه برگزاري آن بسيار راضي است. تمام اين اتفاقات نشان مي دهد که ما در ايران يک جشنواره بين المللي با استانداردهاي مناسب برگزار مي کنيم.

اسفندياري درباره علت کاهش فروشندگان در بازار فيلم توضيح داد: زماني که تعداد غرفه هاي بازار فيلم ايران به عدد ??? رسيده بود يعني تعداد زيادي فروشنده به ايران آمده بودند و هزينه هاي خود را پرداخت مي کردند و آثار خود را در بازار ارائه مي کردند. بازار فيلم ايران ?? سال است ادامه پيدا کرده است و طي سال هاي گذشته اين انتقاد به ما وارد بود که تعداد خريداران کم و تعداد فروشندگان زياد است که امسال اين روند برعکس شده است و حالا مي گويند تعداد فروشندگان کم است.

يک بازار خوب بازاري است که تعداد فروشندگان نيز به اندازه تعداد خريداران باشد
وي بيان کرد: البته فکر مي کنم که اين انتقادها سبب مي شود که ما به يک تعادلي در برگزاري اين بازار برسيم. در نهايت نبايد فراموش کرد که يک بازار خوب بازاري است که تعداد فروشندگان نيز به اندازه تعداد خريداران باشد.

اسفندياري در توضيح اين مطلب که تا زماني که اکران فيلم خارجي نداشته باشيم خريد فيلم خارجي هم معنا پيدا نمي کند، گفت: در بنياد سينمايي فارابي و در سال هاي قبل، هر سال نزديک به ?? تا ?? فيلم خارجي خريداري مي شد و آنها در سانس هاي ويژه سينما فرهنگ و چند سينماي ديگر نمايش داده مي شد. از نظر من اين روند بايد ادامه پيدا کند و ما قطعا بايد نمايش فيلم خارجي را به صورت انتخاب شده داشته باشيم. من معتقدم تا زماني که فضاي کافي براي نمايش فيلم هاي ايراني در کشور وجود نداشته باشد نمايش فيلم هاي خارجي به صورت محدود در کشور صورت گيرد.

معاون امور بين الملل سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر در پايان تاکيد کرد: سياست هايي که در مورد برگزاري اين جشنواره و بازار فيلم اعمال مي شود بسيار مهم است. سياستگذاران بازار بايد با توجه به نظر کارشناسي و تخصص خود براي بازار برنامه ريزي کنند. زماني که دبير جشنواره تغيير مي کند و آن دبير نيز تحت تاثير اظهارنظرهاي مختلف قرار گيرد و تعداد خريدار و يا فروشنده را زياد کند درست نيست. يک بازار فيلم بايد تعادلي ميان خريدار و فروشنده داشته باشد که بتوان به آن به عنوان يک بازار خوب منطقه اي اشاره کرد. کما اينکه بازار فيلم ايران پيش از اين به اين نقطه رسيده بود و شرکت هاي مختلف علاقمند به حضور در اين بازار بودند. فکر مي کنم ثبات سياست هاي درست و کارشناسي و درنظر نگرفتن صحبت هاي غيرکارشناسي باعث تداوم يک بازار مي‌شود.