بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 28 اسفند 1395

نوروز، اعتدال و اميد / سيدرضا صالحي اميري

  • کد خبر: 100094
  • تعداد مشاهده خبر: (2184)
  • نویسنده: SuperUser Account
  • گروه خبر: يادداشتفرا رسيدن بهار، نويد تغيير، نويد رويش و ميل به نو شدن با خود به همراه دارد و بکوشيم که ما نيز به قافله بهار بپيونديم تا جهان را نو کنيم.

به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي؛ سيدرضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادداشتي با موضوع «نوروز، اعتدال و اميد» نوشته که متن آن بدين شرح است:

نفس‌هاي سال ?? به شمارش افتاده و اندک اندک صداي بهار به گوش مي‌رسد. سال ?? با همه اتفاقات تلخ و شيرينش به نقطه پاياني رسيده است. سالي که با رويدادها و حوادث گوناگوني همراه بود. فقدان عزيزان و هموطنان‌مان در حوادثي همچون قطار مسافري تبريز-مشهد و آتش‌سوزي پلاسکو تا رحلت يار ديرين انقلاب، امام و رهبري، آيت‌الله ‌هاشمي رفسنجاني، از پر کشيدن تعدادي از اصحاب فرهنگ و هنر تا شهادت جوانان شجاع مدافع حرم که جان خود را در برابر گلوله دشمنان سپر کردند، هر يک داغي بر دل نشاندند و دريغ و افسوس بر جاي گذاشتند و ياد و نام خود را در خاطره تاريخي ملت جاودانه کردند. در جهان پر دغدغه امروز، سنگيني نبود هر چهره تأثيرگذاري بيشتر احساس مي‌شود. نوروز در پيش است و اميد آن داريم که نقطه آغازي بر پايان غم‌ها باشد.

در سوي ديگر، سال ?? توأم با کاميابي‌ها و توفيقات بزرگي براي ملت فهيم ايران هم بود. گشايش‌هاي حاصل از توافق برجام آهسته آهسته خود را در طول امسال نمايان ساخت و اميد مي‌رود که استمرار اين روند به جهشي در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي کشور منجر شود.

ايران اسلامي امروز در جهان پرآشوب و پر مخاطره، نقطه‌اي امن و اميدبخش است و اين توفيق در سايه لطف الهي، تدابير رهبر فرزانه انقلاب، تلاش‌هاي دولت تدبير و اميد و نيز کوشش‌هاي همه دلسوزان نظام اسلامي در سطوح مختلف حاکميتي، نظامي و امنيتي حاصل گشته است. اگر از بهار بياموزيم که نسيم خوش اميد را بر تن و جان هر انساني جاري کنيم، آن‌گاه مي‌توانيم فرداهاي بهتري را براي اين سرزمين متصور شويم. فرا رسيدن بهار، نويد تغيير، نويد رويش و ميل به نو شدن با خود به همراه دارد و بکوشيم که ما نيز به قافله بهار بپيونديم تا جهان را نو کنيم.

نوروز که از عناصر اصلي هويتي ما و تداوم‌بخش حيات فرهنگي جامعه ايراني است، در باور فرهنگي ما روز نو، روز شادي، روز زندگي، روز خرد، روز عدل و روز اعتدال است. طبيعت، تاريخ و انسان در اين روز بر سالخوردگي چيره مي‌شوند و جان تازه مي‌يابند. نوروز در جامعه امروز بخشي از فرهنگ زندگي، شادي و دوستي در جهان پيرامون ماست و مي‌تواند دل‌ها و انديشه‌ها را به هم نزديک‌تر کند و موجب همدلي و همگرايي بيشتر شود. از خداوند بزرگ که دگرگون‌کننده حال و احوال است، خالصانه بخواهيم که حال ما را به نيکوترين وجه بياميزد و نور اميد را در دل‌هاي همه ما فروزان کند.