فصلنامه شماره ۸۲ (فناوری‌های نوین سینمایی ۱)

  • فارابی
  • فارابی
  • فصلنامه شماره ۸۲ (فناوری‌های نوین سینمایی ۱)
  • فارابی
  • 1398

فارابی شماره ۸۲ / زمستان ۱۳۹۷
صاحب امتیاز: بنیاد سینمایی فارابی
مدیر مسئول: علی رضا تابش
سردبیر: مسعود نقاش زاده
قیمت: ۲۰.۰۰۰ تومان

توسعه و به‌کارگیری فناوری‌های نوین سینمایی با تکیه بر دستاوردهای فنی دیجیتال در سه دهه‌ی اخیر، موجب شد تا مفهوم «سینمای دیجیتال» وارد ادبیات تخصصی سینمای جهان شود. اگرچه کاربرد مفهوم «سینمای دیجیتال» غالباً ناظر به مجموعه‌ای از دستاوردهای خیره‌کننده بر پایه‌ی فناوری‌های دیجیتال در صنعت سینما بوده است، اما اکنون به وضوح آشکار شده که این مفهوم، متضمن دلالت‌هایی بس گسترده‌تر از پیشرفت‌های جدید فناورانه در سینماست. ورود فناوری‌های نوین دیجیتال به سینما، از دگرگونی در فرآیندهای تولید، عرضه و تماشای فیلم آغاز و به تحولات عمیق در درک ماهیت و حتی نظریه‌ی فیلم انجامیده است؛ و این از آن‌روست که ضرورت رابطه‌ی استنادی فیلم، دوربین و شیء قابل فیلم‌برداری در دنیای واقعی، تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است. بنابراین در مواجهه با سینمای دیجیتال، لازم است به همان میزان که به شناسایی دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های فناورانه توجه می‌شود، از سطح شناخت صرف روش‌ها و ابزارها فراتر رود و دگرگونی‌های بنیادین صنعت و ماهیت سینما نیز مورد توجه قرار گیرد.
از آن‌جا که یکی از اهداف فصلنامه‌ی فارابی، توسعه‌ی دانش تخصصی سینما به منظور ارتقای صنعت سینمای ایران است؛ در این دوره، چند شماره‌ی پی‌درپی فصلنامه را به فناوری‌های نوین سینمایی با رویکرد فوق اختصاص داده‌ایم. عناوین «بنیان‌های سینمای دیجیتال»، «فرآیندهای تولید در سینمای دیجیتال»، «فرآیندهای پساتولید در سینمای دیجیتال» و «نظام توزیع و نمایش در سینمای دیجیتال» محور هر یک از شماره‌های فصلنامه در این مجموعه و با تمرکز بر وجوه گوناگون سینمای دیجیتال خواهد بود.

علاقه مندان براي تهيه آثار منتشر شده در انتشارات بنياد فارابي مي‌توانند به نشر ققنوس و آوند دانش مراجعه و کتاب‌هاي مورد نظر خود را تهيه کنند.
نشاني اين مراکز فروش بدين شرح است:
پخش «ققنوس» به نشاني: خيابان انقلاب، خيابان منيري جاويد (ارديبهشت)، بن بست مبين، شماره 4 شماره تماس: 66408640
پخش «آوند دانش» به نشاني: ميدان انقلاب، اول خيابان آزادي، خيابان جمالزاده شمالي، بعد از خيابان نصرت، کوچه دعوتي، پلاک 12، شماره تماس: 22893988

برای خرید این کتاب از طاقچه کلیک کنید!

-->