قاضی نظام عنوان کرد:
فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی نیازمند تحولی عمیق و عظیم است

فیلمنامه نویسی در حوزه انقلاب اسلامی نیازمند تحول عمیق و عظیمی است که با حمایت مسوولان سینمایی و تلویزیونی تحقق  می‌پذیرد و از این طریق می‌توان شاهد آثار ارزشمند، جذاب و بدیعی بود.

به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی، علی اکبر قاضی‌نظام فیلمنامه نویس با بیان این مطلب گفت: تاکنون فیلم‌های سینمایی اندکی آن هم همزمان با دهه مبارک فجر درباره انقلاب اسلامی تولید شده که شاید بعضی از آنها در زمان خود فیلم‌های قابل توجه‌ای بوده و بعضی از آنها درگیر تکرار مکررات شده‌اند. بنابراین در این حوزه، نیازمند تحول عمیق و عظیمی هستیم.
وی با بیان این که با تولیدات فاخر می‌توان ارزش‌های انقلاب اسلامی را بهتر به نسل جدید وجوان منتقل کرد، افزود: بی‌شک بسیاری از خاطرات و قصه‌های زیبایی از انقلاب اسلامی وجود دارد که هنوز ما نتوانسته‌ایم آن را بیان کنیم و قطعا سرمایه گذاری روی فیلمنامه نویسی موجب خواهد شد تا آثار تولیدی در این زمینه افزایش پیدا کند.

 

قاضی نظام درباره تشویق فیلمنامه‌نویسان جوان به نوشتن فیلمنامه‌های انقلاب اسلامی توضیح داد: با برگزاری مستمر و موثر جشنواره فیلمنامه‌های انقلاب اسلامی در هر سال و راه اندازی دبیرخانه دائمی و اهدای جایزه‌های ارزنده به نویسندگان جوان و حمایت از تولید آثار راه یافته به بخش مسابقه آنها را ترغیب و تشویق خواهیم کرد که با نگاه‌های بدیع به این موضوع بیاندیشند.
به گفته این فیلمنامه‌نویس، قطعا با برگزاری چنین جشنواره‌ای استعدادهای جدیدی شکوفا می‌شوند  که با آموزش مستمر و برگزاری کلاس‌های حرفه‌ای با حضور استادان فن، موجب خواهند شد تا این استعدادها به رشد قابل ملاحظه‌ای در این زمینه دست یابند و دست به خلق آثار بدیعی بزنند.
قاضی‌نظام با اشاره به ضرورت حمایت مدیران و مسوولان سینمایی برای با کیفیت‌ترشدن فیلمنامه‌های انقلاب اسلامی تصریح کرد: یکی از بارزترین مشکلات فیلمنامه‌نویسان دراین حوزه تخصصی که اصولا نیز لطمات جبران ناپذیری به  سینمای حرفه‌ای ما نیز می‌زند، عدم حمایت مدیران و مسوولان سینمایی از فیلمنامه نویسان حرفه‌ای است. چنانچه حمایت جدی در حوزه مالی و در خور شان با فیلمنامه نویسان حرفه‌ای و شناخته شده صورت گیرد، قطعاً آثار شاخصی تولید می‌شود که به پشتوانه آن می‌توان فیلم‌هایی مناسب و با کیفیت ساخت.آیا حمایتی که مدیران و مسئولان سینمایی از تهیه کنندگان و کارگردانان انجام می دهند، از فیلمنامه نویسان حرفه‌ای شناخته شده تاکنون انجام داده‌اند؟
وی پیشنهاد کرد: همانگونه که در زمینه دفاع مقدس فعالیت‌های بسیاری در رابطه با جمع آوری خاطرات افراد انجام شده است و آثار ادبی بسیاری در این زمینه به نگارش درآمده، در حوزه انقلاب اسلامی نیز این اتفاق صورت گیرد. به این معنی که حمایت‌های لازم برای  جمع‌آوری خاطرات از کسانی که در انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند و شاهد صحنه‌هایی بدیعی از انقلاب اسلامی بوده‌اند، انجام شود چرا که چاپ آنها می‌تواند دستمایه خوبی برای نگارش فیلمنامه در زمینه فوق باشد.
قاضی نظام تاثیر برگزاری جشنواره‌های تخصصی در حوزه فیلمنامه نویسی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در صورتی که دبیرخانه دائمی جشنواره تشکیل شود، این جشنواره می تواند در میان فیلمنامه نویسان حرفه‌ای و جوان جایگاهی ویژه داشته باشد.

Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir