جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب
فرهودی: فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی باید به دور از شعارزدگی باشد

فریدون فرهودی گفت: فیلم‌های انقلاب اسلامی زمانی می‌توانند در انتقال پیام انقلاب به نسل جوان موفق باشند که بتوان دست به نگارش فیلمنامه‌هایی زد که به دور از شعارزدگی باشند.

به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی، فریدون فرهودی فیلمنامه‌نویس با بیان این مطلب گفت: تولید فیلم‌های انقلابی نیازمند یکسری امکانات است که متاسفانه هم اکنون این امکانات وجود ندارد.
وی افزود: انقلاب اسلامی واقعه‌ای مهم است که اجرای دشواری را می‌طلبد چرا که از نظر بصری و فضاسازی پدیده‌ای بیرونی و خیابانی است و باید اکثر صحنه های تولید یک فیلم در شرایط امروز، در خیابان‌هایی باشد که حداقل نشانه‌هایی از آن در خیابان‌ها وجود داشته باشد، اما متاسفانه در هیچ کدام از خیابان‌های پایتخت نشانه‌ای از خیابان‌ها و یا یادگارهای بصری آن موقع باقی نمانده است و شکل خیابان‌ها به کلی تغییر کرده است.
به گفته فرهودی، اکثر فیلم‌های ساخته شده در این حوزه اصولا به دلیل چنین کمبودهایی در فضای داخل خانه‌ها می‌گذرد و بر همین اساس اکثر داستان‌ها حول موضوعات و داستان‌های تکراری و کلیشه‌ای می‌گذرند. به عنوان مثال در کشور پاریس هنوز برخی از خیابان‌ها که مردم در انقلاب فرانسه به این خیابان‌ها می آمدند، در شکل و شمایل همان دوران باقی مانده‌اند و نمای بیرونی خانه‌ها همچنان دست نخورده است.

 

این فیلمنامه‌نویس و کارگردان با بیان این که برای ساخت آثار فاخر سینمایی در حوزه انقلاب اسلامی نظارت‌های صورت گرفته نیز باید با توجه به جامعیت انقلاب اسلامی باشد، تصریح کرد: بسیاری از اهالی سینما می گویند، سینما در همه ابعاد رشد کرده است به غیر از فیلمنامه‌نویسی. مگر می شود سرزمینی که تاریخش با تفکر و اندیشه گره خورده است، در حوزه تفکر سینمایی رشد نکند؟ به اعتقاد من ممیزی‌های صورت گرفته روی فیلمنامه‌ها، موجب ایجاد چنین تصوری می‌شود.
وی درباره برگزاری جشنواره‌ای مختص فیلمنامه نویسی انقلاب گفت: برگزاری جشنواره به شرط آن که به وسعت و جامعیت خود انقلاب باشد و از نگاه‌های تک بعدی، شعارزدگی و صرفاً نمایشی به دور باشد، بسیار خوب تلقی می شود و می‌تواند تاثیرات شگرفی روی مقوله فیلمنامه نویسی انقلاب داشته باشد.
وی در پایان گفت: به طور طبیعی، منبع و منشاء هر اثر سینمایی فیلمنامه است و برگزاری جشنواره هم انگیزه‌ای است برای نویسندگان سینمایی تا نگاهی جدی‌تر به این حوزه داشته باشند و هم بازاری برای تولید این آثار فراهم شود.

Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir