گزارش مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره سينما حقيقت
مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره سینما حقیقت با حضور مسئولان و سینماگران کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی ، «سيدمحمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره بين‌المللي «سينما حقيقت» در ابتداي صحبت خود آمار اين دوره از جشنواره را اعلام كرد.
وي گفت: امسال بر اساس آماري كه دادند 900 اثر ملي داشتيم كه از بين اين تعداد 220 اثر نمايش داده شد كه بيانگر 65 درصد رشد است.
همچنين در سطح بين‌الملل 493 اثر وجود داشت كه از اين تعداد 82 فيلم به نمايش درآمد.
وي در ادامه افزود: از نظر تنوع موضوع هم بزرگان زيادي مثل آقاي فرشچيان، دكتر باستاني‌پاريزي، عزت‌الله انتظامي و ... موضوع فيلم‌هاي مستند بودند.
حسيني ادامه داد: در اين جشنواره‌هاي نشست‌هاي تخصصي و نقد و بررسي و همين‌طور بازار بين‌المللي با حضور ميهمانان خارجي برگزار شد و اميدوارم سال به سال شاهد موفقيت در حوزه مستند باشيم.
وزير ارشاد اضافه كرد: جا دارد اينجا از مستندسازان دفاع مقدس ياد كنم كه افتخارات ميهن ما را زنده نگه داشتند؛ امثال شهيد آويني كه خطرها را به جان خريدند و فيلم‌هاي مستندي را ثبت كردند.
وزير ارشاد ادامه داد: حقيقت با فطرت آدمي سرشته شده است. حقيقت‌جويي و حقيقت‌طلبي چيزهايي است كه در ذات آدمي وجود دارد اما گاهي اوقات خود انسان باعث مي‌شود از حقيقت فاصله بگيرد.
وزير ارشاد در ادامه گفت: ما نياز داريم كه مستندسازان ما ايران را معرفي كنند. در اكسپوي شانگهاي احساس نياز نسبت به فيلم‌هاي كوتاه يك دقيقه‌اي درباره شخصيت‌ها مي‌شد كه جا داشت اين فيلم‌ها براي افراد نمايش داده شود.
وي افزود: ما هم‌اكنون در يك نبرد فكري و انديشه‌اي و نرم هستيم و هنرمندان و مستندسازان ما در خط مقدم اين نبرد هستند. ما بايد همه دست به دست هم بدهيم و براي اعتلاي ايران عزيز و نشان دادن پيشرفت‌ها و توانمندي‌ها و صميميت‌هاي مردم‌مان عمل كنيم.
تقدير از «مرتضي شعباني» فيلمبردار و مستندساز كشور بخشي از مراسم اختتاميه را تشكيل مي‌داد.
در بخش ديگري از مراسم با حضور وزير ارشاد، معاون سينمايي، مديرعامل بنياد سينمايي فارابي و مديرجشنواره از «خسرو سينايي» مستندساز پيشكسوت كشور تقدير به عمل آمد.
خسرو سينايي در سخنان كوتاهي گفت: چندي پيش در موقعيت ديگري گفتم يادمان باشد همه براي يك سرزمين هستيم و وقتي مي‌توانيم اين سرزمين را بسازيم كه دست به دست هم بدهيم و با هم دوست باشيم.
سينايي ادامه داد: مطمئن باشيد فيلم‌هايي كه بر اساس حقيقت ساخته مي‌شوند، نه فقط در مورد جامعه بلكه در كل جهان مؤثر هستند و در تاريخ ثبت مي‌شوند و چه وسيله‌اي بهتر از سينما.
سيداحمد ميرعلايي» مديرعامل بنياد سينمايي فارابي هم پشت تريبون قرار گرفت و گفت: يكي از خبرنگاران از من پرسيد پل ارتباطي سينماي داستاني و مستند چه مي‌تواند باشد. من وقت نكردم به او جواب بدهم اما اينجا مي‌گويم همين فيلم مستند آقاي سينايي به نام «مرثيه گم شده» زمينه ساخت فيلم مشتركي با لهستان شده است و اميدواريم «قطار زمستاني» به زودي به مرحله توليد برسد.

کد خبر: 590    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه ، ۲۴ آبان ۱۳۸۹ ، ۰۸:۱۱
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir