سینمای بالتیک در جشنواره جهانی فیلم فجر

جشنواره جهانی فیلم فجر با ۷ فیلم، سینمای بالتیک را معرفی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از ستاد خبری جشنواره، امسال در بخش سینمای بالتیک، ۷ فیلم از سه کشور لیتوانی، لتونی و استونی به نمایش درخواهد آمد.

بنا براین گزارش، کامیار محسنین از مشاوران انتخاب فیلم جشنواره جهانی درباره این بخش گفت: در جشنواره جهانی سال گذشته فیلم‌هایی از حوزه بالتیک حضور داشتند و یک فیلم از لتونی هم جایزه گرفت و خبر از شکل گیری سینمایی نوپا و خوش تکنیک می‌داد که توجه کارشناسان جشنواره را  به خود جلب کرد. همچنین با نظر دبیر جشنواره جهانی چند سالی است فیلم‌های این حوزه  را با حضور در جشنواره شب های سیاه تالین زیر نظر  داریم و فیلم‌های خوب و البته متفاوتی دیدیم و احساس کردیم می‌شود سینمای این‌منطقه که کمتر هم شناخته شده، در جشنواره خودمان معرفی کنیم. زبان سینمایی متفاوت و نگاه تازه آنان به تاریخ، از جمله ویژگی‌های این فیلم‌ها بود که نظر ما را جلب کرد و یکی از بخش های جنبی جشنواره به مرور سینمای بالتیک اختصاص یافت.

جالب اینکه پس از تصمیم ما حداقل سه جشنواره معتبر دنیا از جمله لوکارنو هم در تصمیمی مشابه بخش مرور سینمای بالتیک خواهند داشت.

محسنین اضافه کرد: در همان جشنواره تالین مذاکرات را انجام دادیم و تفاهمنامه امضا کردیم و نتایج مثبتی هم گرفتیم.

محسنین درباره فیلم‌های انتخاب شده گفت: سعی کردیم فیلم‌ها را با دو گرایش انتخاب کنیم؛ نخست فیلم‌هایی که نگاه متفاوتی به تاریخ دارند و دوم فیلم‌هایی که جامعه معاصرشان را تصویر کرده‌اند. ما در این بخش ۳۸ فیلم دیدیم و از میان آنها ۷ فیلم انتخاب کردیم. سه فیلم از لتونی، یک فیلم از لیتوانی، دو فیلم از استونی و یک فیلم محصول مشترک لتونی و لیتوانی هفت فیلمی هستند که در جشنواره به نمایش در می آیند و یکی از این فیلم‌ها در بخش مسابقه بین‌الملل نیز حضور دارد. همچنین هیاتی از سینماگران و منتقدان این سه کشور در جشنواره حضور خواهند داشت.
سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، ۸-۱ اردیبهشت ۱۳۹۶(۲۸ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۷) در تهران برگزار می‌شود.
کد خبر: 3595    |    تاریخ و زمان انتشار: شنبه ، ۱۲ فروردين ۱۳۹۶ ، ۱۷:۴۵
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir