گزارش وضعیت تولید سینمای ایران تا اول خرداد ماه سال 92
گزارش وضعیت تولید سینمای ایران تا اول خرداد ماه سال 92، توسط واحد پشتیبانی تولید بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، روند تولید آثار سینمایی همچنان ادامه دارد و سینماگران مختلف در حال آماده سازی فیلمهای خود هستند. واحد پشتیبانی تولید این بنیاد اعلام کرد؛ تا اول خردادماه امسال، دو فیلم آماده نمایش شده اند، 8 فیلم در مرحله صداگذاری، 5 فیلم در مرحله تدوین،10  فیلم در مرحله فیلمبرداری و 29 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.


بر پایه این گزارش، فیلمهای سینمایی عشق فقط یک کلام (کرامت پورشهسواری) ‌و چهارباندی (محمدجعفر باقری نیا) با پایان مراحل فنی آماده نمایش هستند. همچنین فیلمهای دلتنگی های عاشقانه (رضا اعظمیان)، شاباش (حامد کلاهداری)، شهابی از جنس نور (شمشیر و اژدها – محمدرضا اسلاملو)، متل قو (مسافری از دوردست – مسعود نوابی)‌، چ (شهید چمران - ابراهیم حاتمی کیا)، تتل و راز صندوقچه (وحید گلستان)، برف (مهدی رحمانی) و پنج ستاره (‌پروانه ام باش – مهشید افشارزاده) با پایان مراحل فیلمبرداری و تدوین، در حال انجام مرحله صداگذاری هستند. فیلمهای نیکان و بچه غول (عبدالرحمن رضایی)‌، آشغال های دوست داشتنی (محسن امیر یوسفی)،‌ عبور از مه (داود بیدل)، مهمان داریم (مهدی عسگرپور)، زندگی دوگانه فیروز (فریدون جیرانی)، آیینه و شمعدان (بهرام بهرامیان) و لالایی (منیژه حکمت) در مرحله تدوین هستند.
علاوه بر این آثار فیلمهای محمد(ص) (مجید مجیدی)، حماسه روزبه (علی نوری اسکویی)، ‌ آخرین داستان (اشکان رهگذر)‌‌،  بانویی از ماه (مجید و حمید آقاگلیان)، رنج سرمستی (جهانگیر الماسی)، لاله (راننده - اسدالله نیک نژاد)، به تهران خوش آمدین (‌مهدی نادری)، ملبورن (نیما جاویدی)، آتش بازی (بهمن گودرزی)‌ و بر بال های خیال (فرهاد مهران فر) در مرحله فیلمبرداری هستند.
بر پایه این گزارش 29 پروژه در مرحله پیش از تولید به سر می برند که از این میان 10پروژه بیش از 50 درصد این مرحله را گذرانده اند.    
با توجه به پروانه ساخت های صادره و تلاش فیلمسازان برای رونق دادن به سینمای کشور، به نظر می رسد سالی امیدوارکننده در انتظار تولید سینمای ایران است. بنیاد سینمایی فارابی همچنان با تمام توان خود در خدمت سینمای ایران و آماده همکاری با عموم سینماگران است.

Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir