گزارش وضعیت تولید سینمای ایران تا اول اردیبهشت ماه سال 92
گزارش وضعیت تولید سینمای ایران تا اول اردیبهشت ماه  سال 92، توسط واحد پشتیبانی تولید بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در ابتدای سال سینمایی و در حالی که روند تولید هنوز شتاب چندانی ندارد، تولید آثار در سینمای ایران همچنان ادامه دارد. واحد پشتیبانی تولید این بنیاد اعلام کرد؛ تا اول اردیبهشت ماه جاری، نه فیلم در مرحله صداگذاری، 7 فیلم در مرحله تدوین، 8  فیلم در مرحله فیلمبرداری و 25 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.


بر پایه این گزارش، فیلم سینمایی عشق فقط یک کلام (کرامت پورشهسواری) با پایان مراحل فنی آماده نمایش است. همچنین فیلمهای دلتنگی های عاشقانه (رضا اعظمیان)، شاباش (حامد کلاهداری)، شهابی از جنس نور (شمشیر و اژدها – محمدرضا اسلاملو)، متل قو (مسافری از دوردست – مسعود نوابی)،‌ ‌چهارباندی (محمدجعفر باقری نیا)، چ (شهید چمران - ابراهیم حاتمی کیا)، تتل و راز صندوقچه (وحید گلستان)، برف (مهدی رحمانی) و پنج ستاره (‌پروانه ام باش – مهشید افشارزاده) با پایان مراحل فیلمبرداری و تدوین، در حال انجام مرحله صداگذاری هستند. همچنین فیلمهای نیکان و بچه غول(عبدالرحمن رضایی) ‌، آشغال های دوست داشتنی(محسن امیر یوسفی)،‌ عبور از مه (داود بیدل)، مهمان داریم (مهدی عسگرپور)، زندگی دوگانه فیروز (فریدون جیرانی)، آیینه شمعدون(بهرام بهرامیان) و لالایی (منیژه حکمت) در مرحله تدوین هستند.
علاوه بر این آثار فیلمهای محمد(ص) (مجید مجیدی)، حماسه روزبه (علی نوری اسکویی)، ‌ آخرین داستان(اشکان رهگذر)، ‌‌،  مادرم آسیه (کمال تبریزی)، بانویی از ماه (مجید و حمید آقاگلیان)، رنج سرمستی (جهانگیر الماسی)، راننده (لاله 0 اسدالله نیک نژاد)  و بر بال های خیال (فرهاد مهران فر) در مرحله فیلمبرداری هستند.
بر پایه این گزارش 25 پروژه در مرحله پیش از تولید به سر می برند که از این میان 10پروژه بیش از 50 درصد این مرحله را گذرانده اند.    
انتظار می رود به مانند هر سال با نزدیک شدن به فصل تابستان روند تولید آثار در سینمای ایران با شتابی معقول ادامه یابد. بنیاد سینمایی فارابی همچنان با تمام توان خود در خدمت سینمای ایران و آماده همکاری با عموم سینماگران است.
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir