اولین گزارش تولید در سال جدید سینمایی
52 فیلم در مراحل مختلف تولید سینمای ایران

اولین گزارش تولید سال جدید کشور (بعد از برگزاری سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر) از سوی بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، تا اول اسفند ماه جاری، یک فیلم آماده نمایش (اکران نشده)،2 فیلم در مرحله صداگذاری، 5 فیلم در مرحله تدوین، 19 فیلم در مرحله فیلمبرداری و25 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.
بر پایه این گزارش، از میان آثار تولیدی سال جدید فیلم تولد ساخته محمدرضا ورزی تنها اثری است که آماده نمایش شده است و فیلم های روز رستاخیز(احمدرضا درویش) و گناهکاران(فرامرز قریبیان) نیز در مرحله صداگذاری به سر می برند.
فیلم های بچگیتو فراموش نکن(جلال فاطمی)، فرزند خوانده(وحید نیکخواه آزاد)، غریبه (حمید بهمنی)، ابرهای ارغوانی(سیامک شایقی) و کلاس هنرپیشگی(علیرضا داودنژاد) در مرحله تدوین به سر می برند.

 

فیلم های مرحله فیلمبرداری نیز عبارتند از: هیچ کجا هیچ کس(ابراهیم شیبانی)، جیب بر خیابان جنوبی(سیاوش اسعدی)، کلاه قرمزی و بچه ننه (ایرج طهماسب)، هیس دخترها فریاد نمی زنند(پوران درخشنده)، انیمیشن 20: 9  دقیقه در بوشهر(محمد امین همدانی)، یک بعد از ظهر تابستان(احسان عبدی پور)، خاکستر و برف(روح الله سهرابی)، عقاب صحرا(مهرداد خوشبخت)، بانویی از ماه (مجید و حمید آقا گلیان)، حماسه روزبه(علی نوری اسکویی)، 578 روز(احمد عبدالهیان)، آخرین داستان(اشکان رهگذر)، محمد(ص) ساخته مجید مجیدی، گورداله(نادره ترکمانی) ، مرغابی دشت سرخ(علی اصغر شادروان)، استرداد(علی غفاری)، زیباتر از زندگی(انسیه شاه حسینی)، مروارید(سیروس حسن پور) و گمگشته(رامتین لوافی پور).        
بر پایه این گزارش 25 پروژه در مرحله پیش از تولید به سر می برند که از این میان 11 پروژه بیش از 50 درصد این مرحله را گذرانده اند.
سال گذشته سینمای ایران نیز با تولید بیش از 70 فیلم سینمایی به پایان رسید که بخش عمده ای از این آثار در جشنواره فیلم فجر به روی پرده رفت.

Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir