قائم‌مقام بنياد سینمایی فارابي:
حاتمي‌كيا دوست دارد در جشنواره باشد

پس از اعلام اسامي فيلم‌هاي پذيرفته شده در سي و يكمين دوره جشنواره فيلم فجر، جاي خالي تعدادي از فيلم‌هاي فاخر و كودك و نوجوان توليد شده توسط بنياد سينمايي فارابي نظرها را به خود جلب كرد.

 راه نيافتن اين آثار به مهم‌ترين رقابت سينمايي كشور، اين شائبه را به وجود آورد كه آثار اين بنياد با وجود صرف هزينه‌هاي زياد از كيفيت مطلوبي برخوردار نبوده‌اند.
حسن نجاريان قائم‌مقام بنياد سينمايي فارابي درباره راه نيافتن اين آثار و نرسيدن فيلم‌هايي چون «چ» و «آشغال‌هاي دوست داشتني» با جام‌جم به گفت‌وگو پرداخته است.

بنياد سينمايي فارابي تعداد زيادي فيلم متقاضي شركت در جشنواره فجر داشت كه شامل فيلم‌هاي كودك و فاخر بود كه تعداد اندكي از آنها به بخش مسابقه راه پيدا كرده است. برخي دلايل اين اتفاق را كيفيت پايين فيلم‌ها مي‌دانند، در اين مورد چه نظري داريد؟
ما دوست داشتيم كه همه كارهاي فارابي در جشنواره شركت داشته باشد و براي همه اين فيلم‌ها هم زحمت كشيده‌ايم، هيات انتخاب در هر حال بخشي از فيلم‌ها را انتخاب كرده است. اما ما از مجاري رسمي و قانوني اين مسأله را پيگيري مي‌كنيم تا اگر مشكلاتي وجود داشته است، حل كنيم. به نظرم بايد صبر كنيم، اما در سال‌هاي قبل مواردي وجود داشته كه فيلم‌هايي با بازنگري به بخش مسابقه افزوده شده‌اند. برخي از فيلم‌هاي ما به دليل نداشتن فرصت كافي با كيفيت پاييني در اختيار هيات انتخاب قرار گرفت كه اگر فرصت مجددي داده شود، اميدواريم اتفاقات جديدي رخ دهد. من فكر مي‌كنم بايد آرامش را حفظ كنيم و همه مسئولان و رسانه‌ها كمك كنيم تا فيلم‌هايي كه شايسته حضور در جشنواره هستند، اين حق را پيدا كنند.

دو فيلم‌ فاخر بنياد سينمايي فارابي به جشنواره راه نيافته‌اند. آيا اين فيلم‌هاي فاخر هم با مشكلات كيفي توليد روبه‌رو بوده‌اند؟
همان طور كه اشاره كرديد دو فيلم فاخر به جشنواره راه نيافته‌اند، آن هم به دليل محدوديت زماني بود كه كپي اوليه را ارائه كرديم. از آنجايي كه فيلمبرداري اين آثار طولاني‌مدت بود، نياز به زمان بيشتري داشتيم تا شكل نهايي را به دبيرخانه جشنواره ارائه كنيم.

 

تكليف فيلم «چ» و «آشغال‌هاي دوست‌داشتني» چه شد؟
«چ» هنوز براي آماده شدن خيلي راه دارد ولي اميدواريم كه بتوانيم آن را به جشنواره برسانيم و آقاي حاتمي‌كيا هم شبانه‌روز روي فيلم كار مي‌كند. اما در مورد «آشغال‌هاي دوست‌داشتني» متاسفانه چون هم كار فيلمبرداري‌اش مانده و هم جلوه‌هاي ويژه‌اش تمام نشده، مطمئن نيستيم كه به جشنواره برسد.

شايعه شده آقاي حاتمي‌كيا تمايلي به شركت در جشنواره ندارند؟
بعضي وقت‌ها اين شايعات شنيده مي‌شود كه آقاي حاتمي‌كيا تمايلي به شركت در جشنواره ندارند، ولي اين مطلب صحت ندارد و ايشان هم دوست دارند در جشنواره حضور داشته باشند. اما دليل نمي‌شود كه فيلم را با هر كيفيتي ارائه كنيم. ما دوست داريم كه فيلم با كيفيت بالا ديده شود، ولي متاسفانه زمان كافي وجود ندارد. اما ما نااميد نشده‌ايم و به تلاش خود ادامه مي‌دهيم.

بازبيني فيلم‌هاي پذيرفته شده توسط وزير ارشاد و رئيس سازمان سينمايي در چه مرحله‌اي است؟
من نمي‌توانم در اين مورد نظر بدهم، ولي ما از طريق مجاري قانوني پيگير فيلم‌هايمان هستيم تا حقي از كسي ضايع نشود.

با توجه به اين‌كه بنياد سينمايي فارابي پيش از اين برگزاركننده جشنواره فيلم فجر بوده است، همكاري كنوني اين بنياد با جشنواره چگونه است؟
بنياد سينمايي فارابي چه در زماني كه مسئول برگزاري جشنواره بود و چه حالا كه اين مسئوليت را ندارد، همكاري نزديكي با برگزاركنندگان داشته است. چون جشنواره فيلم فجر يك اتفاق ملي و از برنامه‌هاي مهم فرهنگي نظام است و ما از آن حمايت مي‌كنيم. حمايت از توليد خصوصيت ذاتي بنياد سينمايي فارابي است كه در سال‌جاري شامل بيش از 30 فيلم شده است كه بزودي آمار دقيق آن را اعلام خواهيم كرد.

Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir