امروز: يكشنبه 1397/09/25
×
رشد ۵۰ درصدی فروش سینما در اسفند ۹۵


معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در گزارشی اعلام کرد، فروش سینماها در بهمن و اسفند ۹۵، نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشدی ۵۰ درصدی داشته است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از سازمان سینمایی، معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در این گزارش تصریح می کند، طبق آمار و اطلاعات به دست آمده از ۲۹۴ سالن سینمای کشور در بهمن ماه ۹۵، ۱میلیون و ۲۱۹هزارو۸۶۶ نفر به سینما رفتند که این میزان بیشترین فروش در بین ماه‌های مشابه در ۵ سال گذشته را رقم زده است. بر اساس این گزارش، میزان فروش سینماهای کشور در بهمن ماه ۹۵ بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال بوده است.

معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در این گزارش اعلام کرده است: با وجود اینکه جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه برگزار شد، اما بینندگان سینمای ایران نسبت به ماه مشابه در سال قبل، رشدی ۴۷ درصدی داشته‌اند. این در حالی است که بینندگان سینمای ایران نسبت به ماه گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته‌اند.در بهمن ماه ۹۵ تعداد ۲۷ اثر در ۴۷۸۳۹ سانس در ۲۹۴ سالن به نمایش درآمد که «سلام بمبئی» با فروش بیش از ۲۱ میلیارد ریال در صدر جدول فروش قرار گرفت و ۲۸ درصد از کل فروش بهمن را به دست آورد. رتبه دوم فروش مربوط به فیلم «هفت ماهگی» با مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال و ۱۹ درصد از کل فروش است. در نمودار زیر سهم هر یک از آثار به نمایش درآمده در ماه بهمن ۹۵ به صورت درصدی نشان داده شده است.
در بهمن ماه و بین استانهای مختلف کشور، «بیشترین حجم فروش سینما در استان تهران» بود که با در اختیار داشتن ۴۳ درصد از سالن های سینمایی کشور، ۵۴ درصد از کل فروش سینمای کشور را به خود اختصاص داد و پس از آن با فاصله ای قابل توجه استان های خراسان رضوی با ۱۳ درصد و اصفهان با ۸ درصد قرار دارند. «کم ترین فروش این ماه» مربوط به استانهای اردبیل و سمنان بود که ۱/۰ درصد از فروش کل کشور به دست آمد.
بر اساس اطلاعات به دست آمده از نسبت تماشاگر/سالن، مشاهده می شود که استان های اصفهان، خراسان رضوی و قم با توجه به تعداد سالن، حجم تماشاگر بیشتری را در سینماهای خود جذب کرده اند تا بالاتر از استان تهران، که در رده اول فروش بوده قرار بگیرند. همچنین قابل توجه است که به نسبت، مردم استان های اصفهان، خراسان رضوی، البرز و قم بیش از میانگین کشوری در سینماها حضور یافتند و کمترین حضور به نسبت جمعیت در استان های اردبیل وکرمان مشاهده می شود.

نسبت تماشاگران سینما به جمعیت هر استان ۲ در بهمن 95همچنین اسفندماه ۹۵ نیز از بیشترین میزان فروش طی ۵ سال گذشته برخوردار بوده است. سینمای ایران در این ماه بیش از ۹۲ میلیارد و هشتصد میلیون ریال فروش داشته است و توانسته بیش از یک میلیون و ۳۷۷ هزار نفر تماشاگر را به خود جذب کند. اسفند ۹۵ شاهد افزایش سالن های سینما نیز بوده است. در اسفند ۳۰۳ سالن فعال و مجهز به سیستم مکانیزه فروش داشته که این تعداد در بهمن رقم ۲۹۴ سالن بوده است.
در اسفند ۹۵ سینماهای کشور ۲۸ اثر را به نمایش گذاشتند که پرفروش ترین فیلم «خوب، بد، جلف» با فروش بیش از ۴۸میلیارد و ۹۶۵ میلیون ریال در صدر جدول فروش قرار گرفت. این فیلم ۵۳ درصد از کل فروش اسفند ۹۵ را به دست آورد . پس از این فیلم، انیمیشن «مبارک» میزان ۱۰ درصد از کل فروش این ماه را به دست اورد. مجموع سانس‌هایی که طی این ماه به نمایش ۲۸ اثر سینمایی اختصاص یافت بالغ بر ۵۱۰/۵۱ سانس بوده است.
اما بالاترین نسبت تماشاگر/سالن در استانها، استان زنجان با جذب ۹۱۵/۷ نفر برای هر سالن بود و بالاترین نسبت جمعیت و تماشاگر، استان تهران با ۶درصد از کل جمعیت بوده است.
سینماهای ایران در اسفند ۹۵ در حالی فروش خود را به ۹ میلیارد تومان رساندند که این میزان فروش رشدی ۵۰ درصدی نسبت به ماه مشابه خود در سال گذشته را نشان می دهد.

میزان فروش سینمای ایران در ماه های اسفند سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۲در اسفندماه نیز مانند ماه های گذشته، وضعیت سینما در استان‌های کشور بر اساس شاخص های مختلفی چوت تعداد بیننده، تعداد سالن، تعداد صندلی، فروش/بیننده، فروش/صندلی، سهم از فروش، سهم از بیننده، سهم از سالن و سهم از صندلی تقریبا با تغییرات در رتبه ها همراه است و استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان در بالاترین رده ها قرار دارند. و استان‌های زنجان، خراسان رضوی و چهارمحال و بختیاری با توجه به تعداد سالن خود، حجم تماشاگر بیشتری را در سینماهای استان جذب کرده‌اند تا بالاتر از استان تهران، که در رده اول فروش بوده قرار بگیرند.

نسبت تماشاگران سینما به جمعیت هر استان در اسفند ۱۳۹۵بر اساس آمار، ۶درصد از جمعیت استان تهران در اسفندماه به سینماها رفتند که به نسبت میانگین کل کشور رقم بالایی است، زیرا در کل کشور به طور میانگین، ۸/۱ درصد از مردم در این ماه به سینماها رفتند. همچنین قابل ذکر است مردم استان‌های خراسان رضوی، البرز، اصفهان و قم بیش از میانگین کشوری در سینماها حضور یافتند و کمترین حضور به نسبت جمعیت هم در استان‌های لرستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می شود.
بر اساس گزارش معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، میزان هزینه تماشاگران در این ماه، و به عبارتی متوسط نرخ بلیت نسبت به ماه قبل کمی کاهش داشته و به رقم ۷/۶ هزار تومان رسید که نسبت به میانگین قیمت بلیت در بهمن ماه اندکی افزایش داشته است. همچنین تعداد تماشاگران سینما در این ماه نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است.گزارش کامل فروش سینمای ایران در بهمن و اسفند ۱۳۹۵ را می‌توانید از سایت سازمان سینمایی در بخش گزارش کامل فروش سینمای ایران دانلود کنید.
کد: 95 | چهارشنبه 30 فروردين 1396 ساعت 07:17
259
FCF News | چهارشنبه 30 فروردين 1396 ساعت 07:17