امروز: سه شنبه 1397/08/01
×
درنشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت عنوان شد:
تلاش برای ورود به بازارهای بین‌المللی فیلم مستند

نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت با حضور فیلمسازان و مستندسازان برگزار شد.

در ابتدای نشست طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت گفت: جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران در شرایطی دومین دهه حیات خود را آغاز می کند که به همت مستندسازان خلاق کشور توانسته یک دهه شکوهمند را در حوزه سینمایی مستند پشت سر بگذارد.

وی افزود:این جشنواره توانسته به نقطه عطفی در سینمای کشور تبدیل شود، اگرچه دهه های مختلف و متعددی از عمر سینمای مستند در کشورمان می گذرد و سینما گران مستند پیشکسوت ما با سابقه درخشان در حوزه تولید فیلم مستند به ارتقای فرهنگ کشور رسیده است.

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: نسل آغازین سینمای مستند با آثار این سینما شروع شد ،اما در طی مسیر ٦ دهه فراز و فرودهای متعدد داشته، از سال ٨٥ که جشنواره حقیقت افتتاح شد، تاریخ تازه ای در سینمای مستند ایران رقم خورد و سطح کیفی و کمی سینمای مستند قابل توجه است.

وی با اشاره به شعار این جشنواره تحت عنوان «حقیقت بهترین راهنما است» افزود: امسال در این جشنواره تلاش کردیم بهترین آثار مستند ملی و بین‌المللی برای مخاطبان عرضه شود . همچنین رویکرد جشنواره این است که مستند را برای عموم مردم تعریف کنیم و بتوانیم علاقه مندان مستند را به جشنواره بکشانیم.

دبیر جشنواره عنوان کرد: امسال سازمان سینمای کشور با برنامه جامع ای که منتشر شد، افق و چشم انداز تازه ای برای سینما و سینمای مستند ترسیم کرد که مهم ترین آن افزایش سهم در بازار تصویری جهان با رویکرد تولید مشترک و ورود به بازارهای بین‌المللی فیلم مستند است . تلاش کردیم به این دو موضوع توجه بیشتری کنیم.

وی با اشاره به اینکه در بخش بین الملل بیش از ۴۱۰۰ عنوان فیلم مستند روز جهان مورد بازبینی قرار گرفته است، بیان کرد: از این تعداد ١٠٣ فیلم به جشنواره راه پیدا کرد و٢٥ فیلم در بخش مسابقه و بخش های دیگر از جمله، بخش روزگار ما مختص فیلم های سیاسی و بخش مستند های حیات وحش ، نگاه نو و بخش های متنوع دیگر که در این بخش یک بسته آموزنده برای اهالی سینمای مستند در بخش بین الملل است.

طباطبایی‌نژاد با اشاره به اینکه در بخش ملی سینمای مستند ایران بیش از ۸۵۰ عنوان فیلم ثبت نام کرده اند، گفت: بیش از ۷۰۰ فیلم توانسته اند خودشان را برسانند . از این تعداد ۸۰ فیلم در بخش مسابقه ملی و ۴۳ فیلم مستند بلند و ۳۸ فیلم مستند کوتاه به جشنواره راه پیداکردند.همچنین ۶۰ مهمان خارجی از چهره های تاثیر گذار سینمای مستند مهمان جشنواره هستند. امسال نیز بازار فیلم مستند برگزار می شود و نشست های متنوعی نیز در آن برپا خواهد شد. یکی از رویکردهای ما تولید مشترک است که در یکی از کارگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی درباره حذف برخی از مستندها ازجمله «مثل یک زن» توضیح داد: وقتی با یک فیلمساز توافق می کنیم فیلمساز می پذیرد تابع شرایط و قوانین جشنواره باشد. ما نیز براساس قوانین مجبور شده ایم تا همه ساله تعدادی فیلم را کنار بگذاریم ،اما این جشنواره با کمترین ممیزی فیلم ها را نمایش داده است. به لحاظ عرضه فیلم جشنواره «سینما حقیقت» مستقل ترین جشنواره است و ما سعی کردیم یک فضای کاملا حرفه ای داشته باشیم. برخی از فیلم ها به واسطه نزدیک بودن به برخی از موارد حذف شده است و در همین راستا یک یا دو فیلم به این مسئله نزدیک بود که بنا به دلایلی مجبور بودیم این آثار را کنار بگذاریم.

وی یادآور شد: از دو ماه قبل سازمان سینمایی سیاستی تعریف کرد تا از ورود اختلافات سیاسی جلوگیری شود و برای پرهیز از اختلافات جناحی و سیاسی فیلمی که چنین مضمونی دارد حذف شود، به خصوص اگر فیلم درباره شخصیت های زنده و فعال جناحی باشد ، فیلم «مثل یک زن» نیز از همین دسته بود.

طباطبایی‌نژاد متذکر شد: دو فیلم «مثل یک زن» و «خرامان» از جشنواره کنار گذاشته شده اند. فیلم «خرامان» ۴۰ دقیقه رقص دارد و امکان نمایش نداشت. در ۴ دقیقه از فیلم یک خواننده لس آنجلسی می‌خواند و یک رقاص در حال رقص است، چگونه می توان چنین فیلمی را نمایش داد؟ این فیلم بر مبنای رقص است و من نمی توانم در جشنواه ۴۰ دقیقه رقص نشان دهم. به دوستان هیات انتخاب گفتم که بر اساس قوانین می دانید که این فیلم قابل نمایش نیست به همین دلیل فیلم حذف شد.

منبع: خبرگزاری صبا

کد: 812 | يكشنبه 12 آذر 1396 ساعت 17:32
179
FCF News | يكشنبه 12 آذر 1396 ساعت 17:32