امروز: چهارشنبه 1397/09/28
×
مدیر ارتباطات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد:
ثمرات مثبت جشنواره جهانی فجر قابل تأمل است/با قدرت سینما حرف یک ملت شنیده می‌شود


کامیار محسنین گفت: سینما این قدرت را دارد که در مراسمی مثل اسکار، تریبون را در اختیار یک سینماگر ایرانی قرار دهد تا حرف‌های یک ملت به سادگی بیان شود و فکر نمی‌کنم که به لحاظ دیپلماسی عمومی نیز این موضوع، پیش پا افتاده باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ «کامیار محسنین» منتقد سینما و مدیر ارتباطات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر در ارزیابی جشنواره جهانی فیلم فجر نسبت به دو دوره قبل به خبرنگار سینمایی شبستان گفت: فکر می‌کنم دوباره به وضعیت با ثبات و خوب بر می‌گردیم و می‌توانیم ببینیم که امسال از بسیاری جشنواره‌های معتبر دنیا، چهره‌های شاخصی برای تماشا و انتخاب فیلم‌های ایرانی برای رویدادهای سینمایی که دارند، حضور پیدا کردند برای مثال برنامه‌ریز جشنواره فیلم توکیو، قائم مقام رئیس جشنواره فلیم بوآ در هندوستان، مدیر برنامه‌ریزی جشنواره فیلم مسکو، یکی از اعضای اصلی هیات انتخاب جشنواره لوکارنو و... در جشنواره جهانی فجر حاضر بودند. در کنار اینها می‌توانیم جشنواره‌هایی مثل پوسان، ژنو، وایادولید و مجموعه‌ای گسترده از جشنواره‌های بین‌المللی و همچنین مسئولان جشنواره‌هایی که در کشورهای اسلامی و منطقه برگزار می‌شود را ببینیم.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه این، امکانی است که سینمای ایران به نحو خیلی خوبی همیشه از آن استفاده کرده است تا بتواند طیف گسترده‌ای از محصولاتش را طی دوره‌ای مشخص، به برنامه‌ریزان رویدادهای سینمایی عرضه کند و از این طریق است که بازاریابی فیلم‌های ایرانی میسر می‌شود.

محسنین با بیان اینکه فیلم‌های ایرانی جریان غالب سینمایی نیستند که قرار باشد در تعداد سینماهای زیادی نمایش داده شوند، تاکید کرد: فیلم‌های ایرانی از جریان خاص سینمایی هستند که طبعاً وجود یک عامل پیش برنده مثل حضور در یک جشنواره معتبر و جوایز بین‌المللی که کسب می‌کنند، در آن بخش از بازار بین‌المللی که در مورد آن صحبت می‌کنیم، اهمیت خاصی دارند. بنابراین فکر می‌کنم اتفاقی که در برپایی جشنواره جهانی افتاده، اتفاق مثبت و مطلوبی است.

وی توضیح داد: در کنار همه این شاخصه‌ها، در جشنواره جهانی فجر داوران سرشناسی حضور داشتند که بسیاری از آنها سابقه ریاست هیات داوران جشنواره‌های بزرگ بین‌المللی را داشتند و بسیاری از اساتید سینما هستند که در طول جشنواره، در قالب کارگاه‌های آموزشی حضور پیدا کردند و مجموع این عوامل برای بسیاری از دست‌اندرکاران بین‌المللی سینما که از کشورهای دیگر حضور داشتند، به شکلی هیجان‌انگیز بوده و مورد نظرشان قرار گرفته است.

مدیر ارتباطات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر در پاسخ به پرسشخبرنگار شبستان درباره اینکه آیا فکر می‌کنید سال آینده با حضور دولت جدید، ثمرات مثبت جشنواره جهانی فجر ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر؟ گفت: در مورد این موضوع صحبت کردن واقعاً دشوار است و قدرت پیشگویی می‌خواهد و واقعاً نمی‌دانم با آمدن دولت بعدی که ممکن است همین دولت کنونی باشد یا نباشد، قرار است چه سیاست‌های فرهنگی حاکم شود. یکی از مشکلات اساسی در مملکت ما این است که بودجه بخش فرهنگی به نحو تعجب برانگیزی در سطحی پایین تعریف می‌شود و حتی برخی مسئولان فرهنگی مدعی هستند که فعالیت‌های فرهنگی کار خاصی برای کشور نمی‌تواند انجام دهد!

وی در ادامه این مطلب بیان کرد: ممکن است در بسیاری از نمایندگی‌های ایران در کشورهای خارجی تلاش بسیار زیادی در طول سال انجام گیرد که دو تیتر مثبت در مورد کشور ایران در رسانه‌های محلی منعکس شود. این در حالی است که ما با سینما این قدرت را داریم که
در مراسمی مثل اسکار که بیننده میلیونی دارد، تریبون را در اختیار یک سینماگر ایرانی قرار گیرد تا حرف‌های یک ملت را به سادگی بتواند بیان کند و فکر نمی‌کنم که به لحاظ دیپلماسی عمومی نیز این موضوع، پیش پا افتاده باشد.

محسنین در پایان تاکید کرد: توجه بیشتر به مقوله فرهنگ و سینما و اعطای آزادی عمل بیشتر به هنرمندان و از خود دانستن سینماگران، می‌تواند کمک‌های بسیاری به مملکت کند.
کد: 134 | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 21:31
350
FCF News | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 21:31