امروز: سه شنبه 1397/08/01
×
در آیین امضای تفاهمنامه همکاری وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بیمه ١٢ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در راستای امنیت شغلی و سلامت آن ها/ گوش شنوا برای نقد داریم


بیمه هنرمندان در راستای امنیت شغلی و سلامت آن ها از ضروریات بود و امروز با امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی ١٢ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر به تعداد بیمه شدگان این حوزه افزوده می شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمیی فارابی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش از ظهر امروز در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی (بیمه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه) در تالار وحدت با بیان این مطلب گفت: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر چند اصل است و از ابتدای این دولت تا امروز به این اصول پایبند بوده و خواهیم بود.

وی افزود: گفتمان فرهنگی به عنوان اولین اصل حاکم بر این وزارتخانه بود و تداوم دارد. اعتدال فرهنگی مبتنی بر انسجام، تنوع، عقلانیت و دیانت فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره دومین اصل وزارت فرهنگ و اشارد اسلامی در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: ما برای این وزارتخانه  سه وظیفه سیاستگذاری، حمایت و نظارت را در نظر گرفته ایم و معتقدیم همه مسوولیت های اجرایی در حوزه های اجرایی در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه باید به اصحاب، نهادها و صنوف تخصصی واگذار شود و این یک حرکت دائمی و مستمر است و در روزهای اخیر نیز شتاب بیشتری داشته است.

صالحی امیری در عین حال تصریح کرد: در طی برنامه ششم، به طور همزمان برنامه های استراتژیک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز اجرایی و واسپاری خواهیم کرد زیرا واگذاری امور به اهل فن موجب بالندگی، پویایی و خلاقیت در حوزه فرهنگ و هنر می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نظام صنفی رسانه در چارچوب کمیسیون فرهنگی دولت تصویب شده است و به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

وی همچنین گفت: با توافق خانه های سینما، موسیقی و تئاتر نیز طرح نظام صنفی هنر را در سال ٩٦ به دولت ارسال می کنیم تا مانند نظام پزشکی و مهندسی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه نیز دارای نظام صنفی باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: با شکل گیری نظام صنفی هنر بخش زیادی از تعاملات، ارتباطات، مجوزها و امور اجرایی به سازمان های مربوطه واگذار می شود. اواخر سال گذشته نیز صندوق هنر را به اهلش سپردیم و روسای خانه های هنر، موسیقی، سینما به عنوان اعضای هیات مدیره این صندوق تعیین شدند و رسانه ها و اصحاب نشر نیز به آنها افزوده خواهند شد.

وی گفت: هویت صندوق هنر حمایتی است و بودجه آن افزایش یافته و تقویت آن با تقویت و امنیت شغلی، معیشتی و سلامت اصحاب فرهنگ و هنر ارتباط مستقیم دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امنیت شغلی در کنار کرامت و منزلت اصحاب فرهنگ و هنر جزو سیاست هایی است که این وزارتخانه  از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید به آن اهتمام داشت. امروز بین این وزارتخانه و اصحاب فرهنگ و هنر آشتی برقرار است و دارای زبان مشترک با یکدیگر هستیم.

وی در عین حال تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید  گوش شنوا برای نقد  سازنده دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گفت و گوی دولتمردان با اصحاب فرهنگ و هنر از دیگر اقدامات این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید بود. نظام گفت و گو را ادامه خواهیم داد زیرا نقد سازنده می تواند در اصلاح روش های جاری کمک بسیاری کند.

وی گفت: توجه به پیشکسوتان  و خرید خانه هنرمندان با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور از دیگر اقدامات این دولت است. موسسه پیشکسوتان نیز تقویت می شود زیرا توجه به بزرگان به عنوان ریشه های فرهنگ و هنر کشور از ضروریات است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری میان این وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی در راستای بیمه اهالی فرهنگ و هنر، ادامه داد : بیمه هنرمندان در راستای امنیت شغلی و سلامت آن ها  از ضروریات بود. امروز با امضای این تفاهم نامه ١٢ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر به بیمه شدگان افزوده می شود.

وی افزود: تعداد ١٥ هزار و ٥٠٠ نفر از اصحاب فرهنگ و هنر بیمه تکمیلی هستند. ١٢ هزار نفر از اصحاب رسانه نیز به صورت غیر مستقیم با یارانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه هستند.

صالحی امیری در عین حال تصریح کرد: بنا داریم همه اصحاب فرهنگ و هنر در سراسر کشور را مشمول بیمه قرار دهیم.

وی با اشاره به معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر ادامه داد: در حوزه معافیت مالیاتی با وزارت اقتصاد و دارایی تفاهم نامه ای به امضا رسانده ایم و امروز به  اطلاع همه نهادهای صنفی فرهنگ و هنر می رسد و از سوی رسانه ها نیز منتشر می شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید افزود: وزارت اقتصاد و دارایی برای کاهش مالیات ها و افزایش معافیت های مالیاتی قدم های موثری برداشته است و ما نیز به دنبال روزی هستیم که همه اصحاب فرهنگ و هنر در همه حوزه ها از پرداخت مالیات معاف شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش تولید و مصرف فرهنگی اشاره کرد و تاکید کرد: ما نیازمند افزایش تولید و مصرف فرهنگی در جامعه هستیم و باید سرانه مصرف فرهنگی در جامعه افزایش یابد.

وی تصریح کرد: با افزایش مصرف فرهنگی در جامعه و سرمایه گذاری در این زمینه به کاهش آسیب های اجتماعی دست می یابیم.

در پایان تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی در زمینه بیمه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به امضای سیدرضا صالحی امیری و سیدتقی نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی رسید.
کد: 133 | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 15:35
338
FCF News | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 15:35