امروز: سه شنبه 1397/08/01
×
در دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا:
همایش معرفی سینمای ایران برگزار شد


همایش معرفی سینمای ایران با عنوان «بازنمایی جنسیت در سینمای ایران» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادرید روز دوشنبه 18 اردیبهشت در محل دانشکده ارتباطات اسپانیا برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به گزارش ایرنا، این همایش 2 روزه با حضور خانم پروفسور «کارمن پرز» رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه، «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، پروفسور«اوبالدو کوئستا» رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات و «نرگس آبیار» کارگردان فیلم «شیار 143» به همراه جمعی از دانشجویان و علاقمندان به سینمای ایران برگزار شد.
پروفسور کارمن پرز در این مراسم با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران برای همکاری در برگزاری این مراسم آن را نمونه‌ای از رویدادهای مفید برای آشنایی دانشجویان رشته ارتباطات و سینما با سینمای کشورهای مختلف دانست.
وی به فعالیت های هنری زنان در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و توضیح داد: اکنون در سینمای ایران زن شخصیتی بسیار بارز و ظهوری بی‌سابقه یافته و توانسته است شاید بهتر از مردان توانایی‌های هنری خود را به منصه ظهور برساند.
پرز گفت که «نرگس آبیار» یکی از زنان موفق سینمای ایران است که این دانشکده افتخار میزبانی وی را در این برنامه دارد.
«علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا نیز با تقدیر از مسئولین دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا برای همکاری در برگزاری این رویداد، به جایگاه والای هنر در آموزه‌های دینی،گسترش و توسعه کیفی و کمی هنر در کشورمان پرداخت.
وی یادآور شد: سینما یکی از رشته‌های تاثیرگذار هنری است که انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن توجه جدی به این هنر- صنعت داشته و سینما در جمهوری اسلامی دچار تحولی شگرف شده است.
اسماعیلی افزود: این سینما با تأسی از آموزه‌های دینی نگرشی نو را در سینمای جهان برای توجه به ارزش‌های انسانی در مقابل سینمای هالیوود مطرح کرد.
رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به حضور زنان در فعالیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی در کشورمان اشاره کرد و درباره حضور بانوان در سینمای ایران سخن گفت.
اسماعیلی با معرفی نرگس آبیار کارگردان فیلم شیار 143 به حاضران در این همایش، وی را نمونه‌ای از زنان فعال در عرصه هنر جمهوری اسلامی ایران برشمرد.
وی توضیح داد: آثار آبیار در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی جوایز ارزنده‌ای کسب کرده است.
پروفسور «اوبالدو کوئستا» رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا همچنین با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران، گفت: آقای رایزن شما سخنانتان را با نام خدا شروع کردید و این نشان دهنده ارزش‌های روحانی و مذهبی در ایران است که ما در اینجا از دست داده‌ایم.
وی با یادآوری اینکه به عنوان یک روانشناس سینما را بازتاب واقعیت‌های جامعه می‌داند، افزود: با تأسف اکنون ماشین جای وجوه انسانی را گرفته و تنها هنر است که می‌تواند واقعیت‌های جامعه را بازسازی کند.
رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا به جایگاه والای خانواده در سینمای ایران اشاره کرد و ادامه داد: جمله‌ای در عهد عتیق وجود دارد که می‌گوید: ملکوت خدا بدون خانواده امکان‌پذیر نیست.
اوبالدو کوئستا گفت: ارتباطات می‌تواند نقش سازنده‌ای در تحکیم خانواده ایفا کند و سینما ابزار خوب ارتباطات در این حوزه است.
«نرگس آبیار» کارگردان سینمای ایران نیز با تشکر از برگزار کنندگان همایش بازنمایی جنسیت در سینمای ایران به معرفی فیلم شیار 143 از ساخته‌های خود پرداخت.
وی جنگ را امری مذموم برشمرد که همگان درد و رنج این موضوع را حس خواهند کرد.
همچنین پروفسور«فرانسیسکو گارسیا» از اندیشمندان اسپانیایی دراین نشست به اهمیت اطلاعات و داده ها پرداخت و گفت که متاسفانه در فضای امروز اطلاعاتی بسیار گسترده ولی با عمقی کم وجود دارد.
وی افزود: دانشگاه‌ها مکان‌هایی هستند که می‌توانند به اطلاعات عمق بخشیده و از سینما به عنوان ابزاری مناسب و تعمیق کننده می‌تواند در معرفی مشکلات و راهکارهای حل مسائل پیش رو در هر جامعه‌ای سخن بگوید.
گارسیا سینمای ایران را دارای عملکردی خوب برای عمق بخشی به موضوع اطلاعات برشمرد و این سینما را، سینمایی عرفانی و نه صرفا ذهبی دانست.
در این همایش دو روزه برنامه نمایش فیلم‌های ایرانی «شیار 143»، «کفش‌هایم کو»، «رخ دیوانه» و «بید مجنون» به همراه برپایی میزگردهای جداگانه در نقد و بررسی هر اثر با حضور اساتید دانشگاهی و سینماگران و همچنین ارائه 9 مقاله و سخنرانی به منظور معرفی سینمای ایران گنجانده شده است.
این برنامه با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان با دانشکده ارتباطات جزو واحدهای درسی دانشجویان قرار گرفته است.
کد: 129 | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 11:52
301
FCF News | سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 ساعت 11:52