امروز: چهارشنبه 1397/09/28
×
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت:
مداخله تبعیض‌آمیزی در صدور مجوز فیلم‌ها نداریم/ تصدی‌گری را به اصحاب فرهنگ و هنر واگذار می‎کنیم


سیدرضا صالحی امیری، در جمع خبرنگاران فوری‌ترین اقدام وزارتخانه خود را در دولت دوازدهم سه نکته کلیدی از قبیل برنامه‌ریزی استراتژیک برای اداره دستگاه، واگذاری امور به نهادهای صنفی و بالا بردن سرانه مصرف فرهنگی برشمرد.
به گزارش ایلنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در دولت دوازدهم، گفت:« اراده این وزارتخانه مسیر توسعه‎ای و بر مبنای جهت‌گیری کیفی و کمی است و پیش نویس تدوین برنامه استراتژیک نیز نهایی شده است.» او با بیان این‎که اگر این دولت بماند این برنامه را ادامه خواهیم داد، افزود: «در غیر این صورت به دولت بعد توصیه می‌کنیم که این برنامه را با جدیت ادامه دهد.»

صالحی‌امیری در ادامه ضمن اشاره به واگذاری تصدی‌گری دولت در حوزه سینما و تئاتر به نهادهای صنفی عنوان کرد: «در خصوص فیلم یک ساختار و مکانیزم وجود دارد و طبق آن عمل می‌شود؛ فیلم‌نامه می‌آید، پروانه‌ای برای نمایش صادر می‌شود و درنهایت سیکلی در شورای صنفی برای اینکه فیلم اکران شود وجود دارد. این مسیر در یک چارچوب ضابطه‌مند تعریف شده و براساس آن اقدام می‌شود و هیچ‌گونه مداخله تبعیض‌آمیزی در این مسیر وجود ندارد. ما در این خصوص در چهار سال کارهای اساسی انجام دادیم. خانه موسیقی، خانه تئاتر و خانه سینما و اتحادیه نشر و نهادهای صنفی در این دولت به شدت گسترش و جایگاه پیدا کردند. برنامه ما این است که در همه امور تصدی‌گری را به اصحاب فرهنگ و هنر واگذار کنیم.»

سیدعباس صالحی‌امیری دستگاه کلان وزارت ارشاد را نیازمند برنامه استراتژیک دانست: «ما سه برنامه اصلی را برای سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تعریف کردیم. یکی از چالش‌های اصلی جامعه ایران که حتی با افزایش آسیب‌های اجتماعی ایران رابطه مستقیم دارد، کاهش سرانه مصرف فرهنگی در ایران است. همچنان که در حوزه بهداشت و تغذیه و مسکن از سرانه صحبت می‌کنیم در حوزه فرهنگی هم باید از سرانه مصرف فرهنگی حرف بزنیم. راه نجات کشور این است که بتوانیم با افزایش سرانه مصرف فرهنگی، زیست فرهنگی در جامعه را تبدیل به یک فرهنگ عمومی کنیم.»

او نکته دیگری را که از ابتدا دغدغه آن را داشته بالا بردن سرانه مصرف فرهنگی در ایران خواند و گفت: «یکی از چالش‌های اصلی جامعه ایران که حتی با افزایش آسیب‌های اجتماعی ایران رابطه مستقیم دارد، کاهش سرانه مصرف فرهنگی در ایران است. همچنان که در حوزه بهداشت و تغزیه و مسکن از سرانه صحبت می‌کنیم در حوزه فرهنگی هم باید از سرانه مصرف فرهنگی حرف بزنیم. راه نجات کشور این است که بتوانیم با افزایش سرانه مصرف فرهنگی، زیست فرهنگی در جامعه را تبدیل به یک فرهنگ عمومی کنیم.»
کد: 119 | چهارشنبه 13 ارديبهشت 1396 ساعت 18:33
427
FCF News | چهارشنبه 13 ارديبهشت 1396 ساعت 18:33