امروز: سه شنبه 1397/08/01
×
رئیس سازمان سینمایی کشور اعلام کرد:
«سازمان سینمایی کودک» تشکیل می شود


محمد مهدی حیدریان از تشکیل سازمان سینمایی کودک، توجه ویژه تر به فیلم های سیاسی، بازبینی برخی از فیلم های توقیفی در برنامه های آتی این سازمان در صورت توفیق دولت دکتر حسن روحانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی و به نقل از خبرگزاری پانا؛ معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی با اشاره به حمایت بیشتر از سینمای کودک در سال جاری بیان کرد: یکی از برنامه های جدی سال جاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد سازمان سینمایی کودک وابسته و ذیل بنیاد سینمایی فارابی است. این بخش از مرحله ایده پردازی و تولید تا تشکیل کار گروه ویژه و حمایت از اکران فیلم کودک را دربرمی گیرد. امیدوارم با این تدبیر بتوانیم شاهد رونق سینمای کودک در سال جدید و سال های آینده باشیم.
وی درباره دخالت سایر سازمان ها و نهادها در امر سینما نیز گفت: در حوزه سینما چندان با مشکل دخالت بقیه ارگان ها و نهادها پس از اکران فیلم مواجه نیستیم. در طول ۴ سال گذشته که حدود ۳۵۰ فیلم سینمایی اکران شده به جز یک یا دو مورد که نشان دادن چهره اهل بیت(ع) و دیگری نحوه پرداختن به یک مساله اجتماعی در آن مورد انتقاد بود، با این مشکل مواجه نبودیم. بعد از این دو مورد نیز هماهنگی ها با سایر سازمان ها بیشتر شد و این دخالت ها دست کم در حوزه سینما موضوعیت ندارد.
حیدریان درباره ایرادات وارده به فیلم های «رستاخیز» و «عصبانی نیستم» در حوزه اکران توضیح داد: موضوع فیلم «رستاخیز» یک موضوع دینی است و یکی از مراجع خود به این مورد ورود کرده اند و تا زمانی که مساله در همان حوزه درک و فهم نشود، امکان نمایش آن وجود ندارد. اما درباره موضوع فیلم «عصبانی نیستم» به دلیل نظر مجلس قبلی عدم اکران این اثر به مصلحت دیده شده است. اما کارگردان و تهیه کننده می توانند از شورای عالی نظارت تقاضای بازبینی داشته باشند و نظر شورای عالی در این باره فصل الخطاب است و اعمال خواهد شد. درباره ساخت فیلم های سیاسی به دلیل این که سینما را به سمت احیای ژانرهای مختلف می بریم، باید بگویم ما از تولید فیلم هایی منطقی که در حوزه سیاست ساخته شوند و به طور مستدل بحث های سیاسی را بدون توهین به دیگر جناح ها مطرح کنند، از این ژانر استقبال می کنیم و این گونه هم می تواند یکی از گونه های فعال سینمایی در آینده باشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی با اشاره به مذاکره با سازمان ها و نهادهای دولتی برای حل مشکل توقیف فیلم ها خاطر نشان کرد: ما در طول ۴ سال گذشته از حدود ۳۵۰ فیلم گذشته تنها برای دو فیلم، مشکل نمایش داشته ایم. همچنین اخیرا جلسات فشرده ای را با نهادهای مختلف داشتم تا ناهماهنگی ها به حداقل برسد و فیلمی که مجوز اکران می گیرد، مواجه با برخورد انتظامی نشود. البته تعداد دو فیلم در ۳۵۰ مورد بسیار اندک است. با این وجود امیدوارم در سال جدید شاهد چین اتفاقی نباشیم و پروانه های قانونی در حد ۱۰۰ درصد اجرایی شود.
وی در پایان عنوان کرد: نگرانی درستی است که سینما مقوله گران و پرهزینه ای است و این که چرا باید بعد از ساخته شدن فیلم اصلاحاتی داشته باشد. چرا یک فیلم در مقطع ساخت  با وجود این که همه موارد آن با عوامل در میان گذاشته می شود. اما بعضا دیده می شود متاسفانه سناریو دچار تغییراتی شده است که آن را دچار مشکل می کند. از این رو اگر فیلم بر اساس پروانه ساخت به همان شکل تولید شود دیگر نیازی به بازبینی و اصلاح نیست.
کد: 117 | سه شنبه 12 ارديبهشت 1396 ساعت 14:22
421
FCF News | سه شنبه 12 ارديبهشت 1396 ساعت 14:22