امروز: دوشنبه 1397/09/19
×
نمایندگان رسانه های مالزی خواستار حضور آثار بیشتر سینمایی ایران در این کشور شدند

نمایندگان رسانه های مالزیایی حاضر در نشست مطبوعاتی نخستین جشنواره آثار سینمایی ایران در مالزی خواستار حضوربیشتر تولیدات سینمایی ایران در این کشور شدند.

به گزارش ایرنا، نشست مطبوعاتی نخستین جشنواره اثار سینمایی ایران در مالزی روز دوشنبه باحضور نمایندگان رسانه های مالزیایی ، فعالان عرصه سینمایی به ویژه منتقدان این عرصه درمالزی در محل سینما گلدن اسکرین میدولی کوالالامپور برگزار شد.

نخستین جشنواره آثار سینمایی ایران با اکران 6 فیلم و با حضور دو گروه از هنرمندان ایرانی در روزهای 16 تا 26 اسفند ماه به مدت 11 روز در سه شهر مالزی برگزار می شود..

علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی دراین نشست مطبوعاتی ضمن معرفی شش فیلم ایرانی که قرار است در این کشور به اکران عمومی درآید، تاکید کرد: این اقدام با هدف گسترش تعاملات فرهنگی میان ایران ومالزی و نیز آشنایی بیشتر مردم و اهل سینما دراین کشور جنوب شرق آسیا با هنر و صنعت سینمای ایران با همکاری نهادهای ذیربط در مالزی انجام می شود.

وی افزود: سینما محملی است که ملت های دو کشور را به یکدیگر نزدیکتر می سازد و با توجه به اینکه ایران و مالزی دارای زیرساخت های فرهنگی مشترکی هستند بنابراین انتظار می رود این جشنواره با استقبال مردم مالزی روبه رو شود.

سابقی تعاملات سینمایی دو جانبه را همچنین نه تنها عامل پیوندی میان اهالی این هنر در دو کشور بلکه بستری برای تقویت صنعت سینمای ایران دانست.

سابقی فیلم های سینمای ایران را دارای ویژگی خاص دانست وگفت: سینمای ایران با بهره گیری از ارزش های انسانی، معناگرایی و رویکرد خانوادگی به ساخت فیلم دارای ویژگی منحصربه فردی است که در دیگر سینماها مانند هالیوود و بالیود وجود ندارد.

وی با اشاره به استفاده سینماگران درغرب و شرق از دو عنصر جاذبه های غیراخلاقی و خشونت افزود : این درحالی است اکثر فیلم های ساخت ایران به گونه ای است که اعضای یک خانواده با هم می توانند این فیلم را تماشا کنند زیرا این آثار به دور از رویکردهای ضد اخلاقی ترویج یافته در سینمای غرب است .

درادامه این نشست محمد رضا شمس کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینمای ایران به همراه رایزن فرهنگی ایران در مالزی به سوالات خبرنگاران مالزیایی در مورد صنعت سینمای ایران را پاسخ دادند.

خبرنگاران مالزیایی حاضر دراین نشست نیزعمدتا در سوال های مختلف خود این موضوع را مطرح کردند که سینمای مالزی تقریبا آثار متفاوتی از سینمای جهان به ویژه درعرصه آسیا را در جامعه انعکاس داده است اما جای تولیدات سینمایی ایران در مالزی خالی است.

نمایندگان رسانه های مالزیایی همچنین خواستار حضور بیشتر ژانرهای متنوع اثار سینمایی ایران در مالزی برای اکران عموم شدند.

یکی از خبرنگاران حاضر دراین جمع با اشاره به فیلم های راه یافته ایران در جشنواره های مختلف بین المللی خواستار اکران این گروه از تولیدات سینمایی ایران نیز در مالزی شد.

زیرسقف دودی به کارگردانی( پوران درخشنده) ، طعم شیرین خیال ( کمال تبریزی) ، رخ دیوانه (ابوالحسن داودی)، ملکه (محمدعلی باشه آهنگر)، آتش بس 2 (تهمینه میلانی) و کفش هایم کو(کیومرث پوراحمد)، 6 فیلم سینمایی هستند که در روزهای 7 تا17 مارس (16تا 26 اسفند) در مالزی به نمایش درمی آیند.

قراراست فیلم های ایرانی در سالنهای سینمایی شهرهای کوالالامپور، پیننگ و جوهور بارو مالزی به مدت 11 شب به صورت رایگان اکران شوند.

در طول برگزاری جشنواره فیلم ایران در مالزی، دو گروه از کارگردانان و بازیگران مطرح سینمای ایران حضور خواهند داشت.

در گروه اول 'پوران درخشنده کارگردان' و مریلا زارعی بازیگر فیلم 'زیر سقف دودی' برای بخش اول جشنواره که درکوالالامپور برگزار می شود درمالزی حضور خواهند داشت.

'ابوالحسن داوودی' کارگردان فیلم رخ دیوانه و'آزیتا حاجیان' بازیگر تعداد زیادی از فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی نیز در گروه دوم در بخش دوم جشنواره در شهرهای پیننگ و جوهور، به مالزی می آیند.

کد: 1047 | دوشنبه 07 اسفند 1396 ساعت 16:12
250
FCF News | دوشنبه 07 اسفند 1396 ساعت 16:12