امروز: يكشنبه 1397/09/25
×
از خاطره بازی اشکان خطیبی تا اجرای موسیقی توسط کودکان


آیین اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان امروز ۱۵ تیرماه در ورزشگاه ۲۲ بهمن برگزار شد.

-مجری مراسم اشکان خطیبی بود که در بخش های بین المللی دو زبانه به اجرای برخی بخش ها و ترجمه صحبت های مهمانان بخش بین الملل پرداخت.

_ از نکات قابل توجه اختتامیه بهره گرفتن از کودکان و نوجوانان در بخش های اجرایی این مراسم بود.

_ برای قرائت قرآن در شروع مراسم دو کودک خردسال بر روی سن حاضر شده و قرائت کلام الله مجید به دو زبان فارسی و عربی صورت گرفت.

_ پس از سخنرانی علیرضا رضاداد دبیر جشنواره، بازیگران کودک بر روی سن حاضر شدند و با اجرای شیرین و کودکانه خود شروعی متفاوت و کاملا منطبق با جشنواره ای که برای کودکان است را رقم زدند.

_ کارگردان این اجرای کودکان بر روی سن مراسم اختتامیه مرضیه برومند بود که در ایام برگزاری جشنواره با کودکان به تمرین می پرداخت.

_دکور مراسم به طراحی طاها ذاکر صورت گرفته که با بهره گیری از جلوه های ویژه تصاویر زیبا و مرتبطی را با این مراسم به نمایش می گذاشت.

_ شبکه اصفهان به صورت زنده مراسم اختتامیه را پوشش داد.

_ در بخش تقدیر از برگزیده های هر بخش اعضای هیئت داوران بر روی سن حاضر شده و در اعلام کاندیداها و تماشای کلیپ نامزدها بهره گیری از تصویر و جلوه های ویژه فرش قرمزی از روی سن تا سی و سه پل گشوده شده و با زبان کودکان کاندیداها معرفی می شدند.

- به هرکدام از برگزیدگان به همراه جوایز یک عروسک بومی اهدا می شد که هرکدام معرف یک نقطه از خاک ایران زمین است و ساخته دست مادران است. بر روی هر عروسک اطلاعات آن ثبت شده بود.

_ اشکان خطیبی با حضور رویا تیموریان از ذوق زدگی خود از دیدن استادش سخن گفت و به تعریف خاطره ای از حضور در کلاس های خانم تیموریان پرداخت.

_ علی اسکویی هنگام دریافت جایزه خود از مستقل برگزار شدن بخش انیمیشن اظهار خوشحالی کرد و برای رخ دادن این اتفاق تشکر کرد.

_ اجرای موسیقی مراسم اختتامیه با حضور کودکان صورت گرفت، گروه موسیقی کاغذ رنگی شامل کودکان نوازنده و خواننده که ساز تنبک را می نوازند بر روی سن قرار گرفته و چند قطعه را به زیبایی اجرا کردند. سرپرست این گروه شهریار بلوچستانی بود.

_ یکی از بخش هایی که امسال به جشنواره اضافه شد جایزه کودک شهید مدافع حرم شهید بهنام محمدی بود که با حضور کودکان شهدای حرم روی سن صورت گرفت. در این بخش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر روی سن حاضر شد که پس از آن برای رسیدن به پرواز مراسم را ترک کرد.

_ بخش دیگری که امسال برای نخستین بار به جشنواره اضافه شده است بخش سیفژ بود.

_ بخش جدید دیگر بخش موسسه سایدنت سنت بود که نماینده آن در توضیح این بخش گفت: ما فکر می کردیم چیزی که امروز جهانیان به آن نیاز دارد عشق و شور جهانی است که امیدوارم تمام افراد جهان دست به دست هم دهند و این امر محقق شود. جایزه این بخش ۱۰ هزار دلار است که امیدواریم با این جایزه فیلمسازان جوان جذب شوند برای ساخت آثار کودک و نوجوان. فیلم های بسیار زیادی بود که هیئت داوران را برای انتخاب به سختی انداخت و دو فیلم در نهایت انتخاب شد که هر دو از ایران است. در طول این مدت خیلی فیلم دیدم و معتقدم تمام آنچه که برایش زحمت کشیدیم ارزشش را داشت. فیلم اول پایان رویاها که بسیار خوش ساخت است و نزدیک به هدف ما که شور و عشق جهانی است و همین طور رستگاری. فیلم دوم نیز ۲۱ روز بعد که فیلمی است نزدیک به صلح جهانی که با اینکه مسائل جدی را مطرح کرده ولی بسیار خوب این مسائل را دستمایه فیلم قرار داده است.

_ محمدرضا خردمندان بیشترین جوایز را در این مراسم دریافت کرد و دست پر از جشنواره سی ام فیلم کودک و نوجوان بود.

_ یکی از کارگردانان برگزیده بخش فیلم کوتاه هنگام دریافت جایزه خود گفت: نکته ای که می خواهم در مورد فیلم کوتاه بگویم اینکه من سال ۸۰ در انجمن سینمای جوان قم دوره دیدم و امروز خبرهای خوبی در مورد سینمای جوان نمی شنوم اینکه می خواهند بخش آموزشی سینمای جوان را تعطیل کنند انجمن سینمای جوان کارگردان آموزش نمی دهد بلکه فرهنگ آموزش می دهد ما خواستار تعطیل نشدن آن هستیم.

_ رضاداد دبیر جشنواره در واکنش به سخنان این کارگردان گفت: آقای موسوی مدیرعامل انجمن در این خصوص شفاف صحبت کردند که دنبال تعطیلی انجمن جوان نیستند و قرار است این بخش آموزش گسترده تر و بهتر برگزار شود و کمکی باشد برای اینکه همه ایرانیان سینما را در حیطه وسیع بیاموزند و اگر اطلاعات اشتباهی به این کارگردان رسیده این اطلاعات را اصلاح کنند.

_ شبنم مقدمی پس از دریافت جایزه خود گفت: از جشنواره های مختلف جایزه گرفته ام ولی اینکه از جشنواره کودک جایزه بگیرم خیلی شیرین است. این بچه ها و بازی کنار آن ها کمک می کند که من شبیه آن ها شوم و کودکی خودم را پیدا می کنم که جای خوشحالی بسیار دارد.

_ در پایان مراسم مرضیه برومند از تایم بلند مراسم گله کرد و از اجرای اشکان خطیبی تشکر کرد و گفت: اشکان خطیبی امروز به بهترین شکل اجرا کرد و به نوعی بازی کرد.

کد: 454 | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 21:40
388
FCF News | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 21:40