امروز: شنبه 1397/10/29
×
نویسنده و کارگردان «کلیله و دمنه»:تمرکزمان بیش از تکنولوژی بر روی داستان فیلم و ادبیات بود


نشست انیمیشن سینمایی «کلیله و دمنه» با حضور عوامل این فیلم؛ علیرضا توکلی نویسنده و کارگردان، زهرا هاشمی بهرمانی نویسنده و تهیه کننده و رضا درستکار مجری کارشناس مراسم و اهالی رسانه برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان، در ابتدای این نشست علیرضا توکلی بینا نویسنده و کارگردان فیلم، اظهار کرد: این فیلم اولین فیلم سینمایی بلند من بوده که کار کردم. ما برای اولین بار در ایران با توجه به تخصصی که داشتم فیلم بلند ۲D  کار کردیم که با کمک تیم فنی کار به خوبی و درستی پیش رفت. تیم ما از لحاظ کمیت و تعداد زیاد نبود و همه جوان بودند، با اعتماد به نفس بالا و اخلاق تیمی خوب، که نتیجه خوبی را برای ما رقم زد.

وی درباره امکاناتی که برای ساخت انیمیشن در ایران موجود است، عنوان کرد: در کشورهای دیگر امکانات خوبی برای ساخت انیمیشن وجود دارد که این امکان در ایران نیست و می توان راه حل هایی برای بالا بردن این کیفیت انجام داد.

این کارگردان ادامه داد: در این کار تمرکز ما بر روی تکنولوژی پیشرفته نبود بلکه بر روی داستان تمرکز کردیم که به قدری جذابیت داشته باشد که مخاطب را بتواند جذب کند.

توکلی بینا یادآور شد: بیشترین جذابیتی که سعی کردیم در این فیلم برای مخاطب ایجاد کنیم سیستم تعلیق و برخوردها و مکرها و حیله های حیوانات در فیلم بود که کمک کند مخاطب نتواند تا انتهای فیلم را بخواند و صحنه ها را پیش بینی کند.

این کارگردان در انتها خاطر نشان کرد: هزینه این فیلم بین ۸۰۰ تا یک میلیارد بود و البته هیچ دستمردی پرداخت نکرده ایم. یک نکته ای که باید اشاره کنم اینکه در ایران یک چیزی فراموش شده است و آن توجه به تخیل و رویاهاست.

توکلی بینا  تاکید کرد: در ادبیات کودک ما تخیل فراوان است و اگر ما این تخیل را از کودکان مان بگیریم و اجازه ندهیم رویاهای شان زنده بمانند این خطری است که دنیای ما و سینمای کودک را تهدید می کند.

زهرا هاشمی بهرمانی دیگر نویسنده و تهیه کننده فیلم نیز اظهار کرد: ما سال ۷۳ کار فرهنگی مان را با موسسه طاهر شروع کردیم که کارمان هم فیلم بود و هم انتشارات و بالغ بر ۵۰۰ کتاب در زمینه ادبیات کهن کار کردیم و ۴۰۰ دقیقه هم انیمیشن در این زمینه برای صدا و سیما تولید کردیم ازاینرو بحث تخصصی ما بود که در زمینه ساخت فیلم هم به موضوع ادبیات ورود کنیم و فکر کردیم فیلم این مقوله هم می تواند مادر و پدرها را به همراه فرزندان شان به سینما بکشاند.

وی با اظهار خرسندی از استقبال این فیلم در اکرانی که برای مردم اصفهان ترتیب داده شد، عنوان کرد: در سالن هنگام تماشای فیلم با کودکان و خانواده های شان اینکه سکوت کرده بودند و فیلم را دنبال می کردند برایم جالب بود و وقتی بعد از تماشای فیلم از خانواده های شان سوال کردم و گفتند بچه ها فیلم رادوست داشتند بسیار خوشحال شدم.
کد: 404 | چهارشنبه 14 تیر 1396 ساعت 12:50
323
FCF News | چهارشنبه 14 تیر 1396 ساعت 12:50