امروز: شنبه 1397/10/29
×
کارگردان فیلم «پرنده­»محصول کشور هندوستان:
طرفدار سینمای ایران هستم/«پرنده» قصه­ کودکانی است که خود رویاهاشان را برآورده می­کنند


کارگردان فیلم «پرنده­» از کشور هندوستان که در سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان حضور دارد، درباره سینمای ایران گفت: طرفدار سینمای ایران هستم و آثار اصغر فرهادی، «جدایی» و «فروشنده» را هم دیده­ام. فیلم­های ایرانی به ساخت فیلم خودم نیز کمک زیادی کرده اند.

مهران امروهی کارگردان فیلم «پرنده» در گفت و گو با ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان درباره داستان و نحوه به تصویر کشیده شدن کودک در فیلم خود گفت: «پرنده» قصه­ دو کودک نه و ده ساله، آرزوها و تخیل گسترده­شان را سال ۲۰۱۶ در هندوستان ساخته است. در فیلم من دو تا پسربچه با مادر و دایی­شان در منطقه­ای فقیرنشین زندگی می­کنند. روزی مادر از دایی می­خواهد تا بچه­ها را سر کار ببرد و کمک­شان کند شغلی دست و پا کنند. دایی آنها را به زمینی ورزشی می­برد. آن دو تا انتهای روز نمی­توانند شغل مناسبی بیابند اما در عوض توپ بدمینتونی پیدا می کنند. آن توپ هدف این دو کودک را در زندگی تغییر می­دهد. حالا تمام خواست آن ها بدمینتون بازی کردن است. همین خواست باعث می­شود کاری پیدا کنند و آرزوی­شان را محقق کنند.

وی در پاسخ به این که چطور شد قهرمان­تان را کودک انتخاب کردید، افزود: «پرنده» اولین فیلم من است؛ همیشه دلم می­خواست اولین فیلم ام درباره کودکان باشد. اصلا دلم می­خواست با فیلمی درباره کودکان قدم به وادی فیلمسازی بگذارم. جالب است بگویم هر موقع درباره فیلم کودک حرف می­زنم و چشم­هایم را می­بندم تا به این ژانر فکر کنم، تنها اسمی که به ذهنم می­رسد، مجید مجیدی است. هیچ اسمی جز او در سرم چرخ نمی خورد.

این فیلمساز ادامه داد: مجید مجیدی در هندوستان خیلی هواخواه دارد و همه از دیدن آثار او غرق لذت می­شوند. همین است که من تمام فیلم­های او را دیده­ام؛ از «پدر» گرفته تا «بچه­های بهشت»، «رنگ خدا» و ... . البته من به طور کلی طرفدار سینمای ایران هستم و آثار اصغر فرهادی، «جدایی» و «فروشنده» را هم دیده­ام. راستش را بخواهید بدانید، فیلم­های ایرانی به ساخت فیلم خودم کمک زیادی کردند.

وی درباره وضعیت سینمای ایران نیز عنوان کرد: وقتی حرف از فیلم کودک می­شود، سینمای ایران پرچم­دار است! به باور من تولیدات ایران در صدر فهرست فیلم­های کودک جهان قرار دارند و در هیچ جای دنیا فیلمسازان نمی­توانند احساسات آدم­ها را تا این اندازه برانگیزند. موقع نوشتن فیلمنامه­ام، هرچه فیلم به دستم می­رسید، تماشا می­کردم؛ بعضی­هاشان را حتی سه یا چهار بار هم دیده ام. دلم می­خواست بدانم چطور می­شود آنقدر زیبا عواطف کودکان را برانگیخت.

امروهی در پاسخ به این که آیا این جنس احساسات برای بیننده بزرگسال هم ملموس است یا نه، توضیح داد: تمام حواس من به این است که اثر اصیل خودم را تولید کنم، منتهی فرآیند آموزش و الهام گرفتن از آثار هم خیلی مهم و مفید است. تنوع مذاهب، اقوام و فرهنگ در هندوستان درست مثل ایران مهم است ولی غیر از اینها ما با ایران وجوه مشترک دیگری هم داریم. پیش از این هم گفتم، من چیزهای زیادی از سینمای ایران آموخته­ام ولی تمام تلاشم بر داشتن نقطه­نظری منحصربه­فرد متمرکز است.

کد: 367 | چهارشنبه 14 تیر 1396 ساعت 01:01
289
FCF News | چهارشنبه 14 تیر 1396 ساعت 01:01