امروز: يكشنبه 1397/05/28
×
درباره ما
در خرداد ۱۳۶۲، پس از روی کار آمدن فخرالدین انوار به مقام معاونت سینمایی، یک گروه مشاوره متشکل از سیدمحمد بهشتی، محمد مهدی دادگو و محمد آقاجانی که از برنامه‌ریزان صدا و سیما بودند و مهدی مسعودشاهی که مدیر کل اداره نظارت و نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود ـ به عنوان نماینده ـ تشکیل شد. وظیفه این گروه رسیدگی به مقوله حساس سینما بود. سینماها نخستین اماکنی بودند که در جریان انقلاب تعطیل شده و تا سال ۶۲ تعداد سینماهایی که راه‌اندازی شدند و فیلم‌هایی که ساخته شد انگشت‌شمار بود. طی نشست‌های متعددی این گروه به بازشناسی موقعیت، آسیب‌ها و چشم‌انداز سینمای ایران پرداختند و به این نتیجه رسیدند که نهاد جداگانه‌ای باید به این مقوله رسیدگی کند. از سوی دیگر در سال ۱۳۵۶ باشگاه فارابی با هدف گسترش فرهنگ سینمایی از طریق کلوب‌های نمایش فیلم تأسیس شده بود و اساسنامه مدونی نیز داشت که در آن مقطع زمانی می‌توانست مشکل قانونی و سازمانی این گروه را حل کند تنها باشگاه به بنیاد تغییر نام داد و پس از انجام مراحل قانونی، مسئولیت‌ها تقسیم شد. محمد بهشتی مدیر عامل، محمدمهدی دادگو مدیر تولید و مسئول اجرایی و محمد آقاجانی قائم‌‌مقام مدیر عامل، محل تشکیل گروه هم اتاق کوچکی در باغ فردوس بود. در اساسنامه بنیاد سینمایی فارابی این مؤسسه چنین معرفی شده است: «بنیاد سینمایی فارابی سازمانی است غیردولتی و غیرانتفاعی که تحت نظارت وزارت ارشاد اسلامی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های فرهنگی، هنری امور سینمایی کشور اداره می‌شود.»


اهداف

از همان آغاز فعالیت بنیاد سینمایی فارابی یکی از نکاتی که مسئولان آن مورد تأکید قرار دادند وظیفه هدایتی و حمایتی آن بود. بنیاد تشکیل شد تا رسالت فرهنگی خود را در دوران انتقالی سینمای ایران از دوره «فیلمفارسی سازی» به دوره سینمای انقلاب را به انجام رساند و در این میان مهمترین نقش بنیاد در دو زمینه فرهنگی و اقتصادی بود. بنابراین این نهاد همان‌گونه که در اساسنامه آن آمده بازوی اجرایی معاونت سینمایی در طرح و اجرای سیاست‌ها بود. بنیاد سینمایی فارابی در برنامه اول خود، برای ارتقای سینمای ایران دو عامل اساسی را در نظر گرفت:
۱- دگرگونی و سازماندهی دوباره صنعت سینما که شامل واحدهای خدماتی، وسایل و تجهیزات و مواد خام بود تا به لحاظ تکنیکی سینمای ایران را ارتقا دهد.
۲- وجه نیروی انسانی که علاوه بر هدایت اذهان هنرمندان سینمای گذشته لازم بو د راه ورود نیروهای قبلی و جدید به عرصه نوین سینمایی شکسته شود.
در راستای همین دو عامل، سیاست‌های هدایتی و حمایتی خود را اعلام کرد.


سیاست‌ها

سیاست‌های هدایتی

در بحث هدایتی بنیاد سه شاخه به عنوان محور مد نظر بوده است:
۱ـ مردم: سیاست‌های هدایتی می‌بایست در ارتقا ذائقه و سلیقه مردم نسبت به امور فرهنگی، آنها را به سوی مطلوبیت و مشکل‌پسندی سوق دهد.
۲ـ فیلم‌ساز: که می‌توانست مخاطب (مردم) را به اندیشیدن وادار کند همان‌گونه که خود اندیشیده است.
۳ـ میدان سوژه‌ها: این سیاست به شکستن محدودیت‌های تحمیلی و تقلیدی در انتخاب سوژه‌ها منجر شد و در واقع پایان استفاده از سوژه‌های تکراری قبل از انقلاب بود.

سیاست‌های حمایتی

به طور خلاصه فعالیت‌های عمده جهت حمایت که حاصل پیگیری و تلاش مسئولین بوده است را در سرفصل‌های زیر می‌توان خلاصه کرد:
۱ـ کاهش عوارض شهرداری از فروش بلیط‌ها که از ۲۵ درصد به ۵ درصد تقلیل یافت.
۲ـ اخذ معافیت سود بازرگانی از روی بسیاری اقلام و تجهیزات فیلمسازی جهت تقلیل قیمت تمام شده.
۳ـ به رسمیت نشناختن واردکنندگان فیلم‌های خارجی از طریق بنیاد به عنوان اهرمی جهت حمایت از تولیدات داخلی.
۴ـ برنامه‌ریزی جشنواره فیلم فجر
۵ـ شرکت دادن آثار سینمایی در جشنواره‌های جهانی، بازارهای فیلم و سینما تک‌ها به عنوان حمایت از فیلمسازان ایرانی و طرح فعال سینمای متحول شده پس از انقلاب، در مجامع جهانی.


مدیران عامل بنیاد فارابی از بدو تاسیس تا کنون

از سال ۶۲ تا کنون بنیاد سینمایی فارابی ۹ مدیر عامل به خود دیده است که سیدمحمد بهشتی (یکی از موسسین) با ۱۰ سال بیشترین و محمدحسین حقیقی با ۱۲ ماه کمترین دوره مدیریت را داشته‌اند. سیدمحمد بهشتی اولین مدیر عامل بنیاد بود که پس از ده سال در بهار سال ۱۳۷۳ جای خود را به محمد حسین حقیقی داد.
محمدحسین حقیقی به مدت یک سال مدیریت بنیاد سینمایی فارابی را برعهده داشت و پس از آن محمد رجبی قریب سی ماه مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی بود. محمد حسن پزشک که پیش‌تر قائم مقام سیدمحمد بهشتی بود از اول مهرماه ۱۳۷۶ مدیریت فارابی را برعهده گرفت و به مدت بیست ماه در این سمت ماند.
در اول خردادماه سال ۱۳۷۸ پس از استعفای محمدحسن پزشک آقای عبدالحمید محبی به عنوان مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی معرفی شد.
پس از عبدالحمید محبی که به مدت سی ماه مسئولیت مدیر عاملی بنیاد را بر عهده داشت آقای محمد مهدی عسگرپور که سمت قائم مقامی را داشت در آبان ماه سال ۱۳۸۰ به مدیریت عاملی بنیاد برگزیده شد و به مدت ۱۶ ماه در این سمت حضور داشت.
بعد از محمد مهدی عسگرپور که در اسفند ۱۳۸۱ از سمت خود استعفا داد آقای علیرضا رضاداد به مدیریت فارابی برگزیده شد و به مدت ۵۳ ماه در کرسی مدیریت حضور داشت که بعد از سیدمحمد بهشتی بیشترین حضور را در فارابی داشت.
رضاداد نیز مرداد ماه سال ۸۶ جای خود را به مجید شاه حسینی داد.
مجید شاه حسینی پس از ۲۶ ماه مدیریت استعفا داد و به جای ایشان سیداحمد میرعلایی از مهر ماه ۱۳۸۸ تا آبان ماه ۱۳۹۲ مدیرعامل فارابی شد و محمدرضا جعفری جلوه پس از ایشان به مدیریت عامل بنیاد انتخاب شدند. ایشان نیز به مدت 14 ماه عهده‌دار این سمت بودند.


سید محمد بهشتی

نام: سید محمد
نام خانوادگی: بهشتی
تاریخ انتصاب: ۱۳۶۲/۱۲/۱۳
مدت انتصاب:۱۲۲ ماه
(از ۱۳۶۲/۱۲/۱۳ تا ۱۳۷۳/۰۲/۲۷)

محمدحسین حقیقی

نام: محمد حسین
نام خانوادگی: حقیقی
تاریخ انتصاب: ۱۳۷۳/۰۲/۲۷
مدت انتصاب: ۱۲ ماه
(از ۱۳۷۳/۰۲/۲۷ تا ۱۳۷۴/۰۲/۲۷)

محمد رجبی

نام: محمد
نام خانوادگی: رجبی
تاریخ انتصاب: ۱۳۷۴/۰۲/۲۷
مدت انتصاب: ۲۸ ماه
(از ۱۳۷۴/۰۲/۲۷ تا ۱۳۷۶/۰۶/۳۱)

محمدحسن پزشک

نام: محمد حسن
نام خانوادگی: پزشک
تاریخ انتصاب: ۱۳۷۶/۰۶/۳۱
مدت انتصاب: ۲۰ ماه
(از ۱۳۷۶/۰۶/۳۱ تا ۱۳۷۸/۰۲/۳۱)

عبدالحمید محبی

نام: عبدالحمید
نام خانوادگی: محبی
تاریخ انتصاب: ۱۳۷۸/۰۲/۳۱
مدت انتصاب: ۳۰ ماه
(از ۱۳۷۸/۰۲/۳۱ تا ۱۳۸۰/۰۸/۱۴)

محمدمهدی عسگرپور

نام: محمد مهدی
نام خانوادگی: عسگرپور
تاریخ انتصاب: ۱۳۸۰/۰۸/۱۴
مدت انتصاب: ۱۶ ماه
(از ۱۳۸۰/۰۸/۱۴ تا ۱۳۸۱/۱۲/۱۴)

علیرضا رضاداد

نام: علیرضا
نام خانوادگی: رضاداد
تاریخ انتصاب: ۱۳۸۱/۱۲/۱۴
مدت انتصاب: ۵۳ ماه
(از ۱۳۸۱/۱۲/۱۴ تا ۱۳۸۶/۰۵/۰۷)

مجید شاه‌ حسینی

نام: مجید
نام خانوادگی: شاه‌ حسینی
تاریخ انتصاب: ۱۳۸۶/۰۵/۰۷
مدت انتصاب: ۲۶ ماه
(از ۱۳۸۶/۰۵/۰۷ تا ۱۳۸۸/۰۷/۲۵)

سید احمد میرعلایی

نام: سید احمد
نام خانوادگی: میر علایی
تاریخ انتصاب: ۱۳۸۸/۰۷/۲۵
مدت انتصاب: ۴۹ ماه
(از ۱۳۸۸/۰۷/۲۵ تا ۱۳۹۲/۰۸/۰۵)

محمدرضا جعفری جلوه

نام: محمدرضا
نام خانوادگی: جعفری جلوه
تاریخ انتصاب: ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
مدت انتصاب: ۱۴ ماه
(از ۱۳۹۲/۰۸/۰۵ تا ۱۳۹۳/۰۹/۲۹)

رمضانعلی حیدری خلیلی

(سرپرست)
نام: رمضانعلی
نام خانوادگی: حیدری خلیلی
تاریخ انتصاب: ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
مدت انتصاب: ۲ ماه
(از ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ تا ۱۳۹۳/۱۱/۲۱)

علیرضا تابش

نام: علیرضا
نام خانوادگی: تابش
تاریخ انتصاب: ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
تاریخچه ساختمان

بنیاد سینمایی فارابی از بدو تأسیس در عمارت تاریخی قوام‌السلطنه استقرار یافت. این بنا که جزو آثار ثبت شده در فهرست ملی میراث فرهنگی است، به عنوان نماد و برند فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی محسوب می‌شود.
یک ساختمان آجری قدیمی دیگر (تاریخ ساخت آن همزمان با ساخت بنای اصلی است) نیز به صورت قرینه در جوار ساختمان اصلی موزه آبگینه و سفالینه ایران وجود دارد که نزدیک به نود سال پیش برای یکی از صاحبان منصب دوره قاجار به نام احمد قوام (قوام‏السلطنه) ساخته شد که محل اقامت خانواده وی بوده ولی بعدها به فرهنگسرای نوبهار مشهور شده و امروزه نیز کاربری فرهنگی دارد. در سال ۱۳۳۲ به سفارت مصر فروخته شد و هفت سال بعد بانک بازرگانی این ساختمان را خریداری کرد. عملیات بازسازی مجموعه با پیروزی انقلاب اسلامی مدتی متوقف شد و سرانجام ساختمان موزه و فرهنگسرای نوبهار در ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ افتتاح شدند.4111
FCF News | سه شنبه 27 تیر 1396 ساعت 09:23